یک واکسن که پلاک های سلول عصبی را هدف قرار می دهد و باعث کاهش سرعت پیشرفت آلزایمر می شود، یکی از موارد نادر است که هیچ عارضه جانبی التهابی روی بیماران آلزایمری نشان نداده است. به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، یکی از غم انگیزترین بیماری هایی که انسان می تواند […]

یک واکسن که پلاک های سلول عصبی را هدف قرار می دهد و باعث کاهش سرعت پیشرفت آلزایمر می شود، یکی از موارد نادر است که هیچ عارضه جانبی التهابی روی بیماران آلزایمری نشان نداده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، یکی از غم انگیزترین بیماری هایی که انسان می تواند تجربه کند قطعاً از دست دادن تمام یا حداقل قسمت بزرگی از خاطرات زندگی خود است و در بسیاری موارد نه تنها جلوگیری از این روند امکان پذیر نیست بلکه حتی شرایط طی سالیان بدتر هم می شود.

با این حال واکسن جدیدی که موسوم به “E22W42 DC” توسط محققان “دانشگاه بهداشت فلوریدای جنوبی”(USF Health) ساخته شده، نشان داده که ایمنی درمانی با هدف قرار دادن انواع نوروتوکسیک پپتید آمیلوئید بتا که باعث ایجاد پلاک بین سلول های عصبی می شود، می تواند از پیشرفت بیشتر بیماری آلزایمر جلوگیری کند.

دکتر “چوانهای کائوکومپارس” محقق ارشد این مطالعه می گوید: آنچه در مورد این واکسن جدید بسیار مهم به نظر می رسد، این است که این واکسن پتانسیل این را دارد که بدون اثرات جانبی التهابی کار کند و از آنجا که التهاب، یکی از علائم اصلی بیماری آلزایمر است، یک عارضه جانبی التهاب عصبی مانند ریختن هیزم بر روی آتش است.

وی افزود: این واکسن درمانی از سلول های ایمنی بدن برای هدف قرار دادن مولکول های سمی Aβ که به شکل آسیب زا در مغز جمع می شوند، استفاده می کند و مهمتر از همه، بدون ایجاد واکنش خود ایمنی ناخواسته و مرتبط با واکسن در موش های مسن، اثرات تعدیل سیستم ایمنی را ایجاد می کند.

 این واکسن بر روی موش هایی که از نظر ژنتیکی برای ابتلا به ناهنجاری های شناختی مانند انسان مهندسی شده بودند، در مرحله پیش بالینی آزمایش شد و موش ها در این آزمایش به چهار گروه تقسیم شدند.

گروه اول با واکسن “E22W42 DC” واکسینه شدند. به گروه دوم “پپتید آمیلوئید بتا” برای تحریک سلول های ایمنی داده شد و به گروه سوم سلول های دندریتیک که حاوی بتا پپتید آمیلوئید نبود، تزریق شد. گروه آخر نیز شامل موش های مسن سالم بود.

به طور کلی، نتایج کاملاً قابل اعتمادی به دست آمد. گروهی که با “E22W42 DC” واکسینه شده بودند نسبت به گروه سوم خطاهای کمتری در حافظه نشان دادند. علاوه بر این، سطح التهاب گروه واکسینه شده همانند گروه سالم بود.

محققان خاطرنشان کردند که واکسن “E22W42 DC” “پتانسیل کمی برای ایجاد واکنش در سیستم ایمنی بدن دارد.

آزمایشات بالینی درمان های ضد آمیلوئید تاکنون موفقیت آمیز نبوده است و یکی از اولین های آن در سال ۲۰۰۲ به حالت تعلیق درآمد، زیرا باعث التهاب سیستم عصبی مرکزی شده بود.

این واکسن در حال حاضر در حال توسعه است و می تواند به تقویت سیستم ایمنی سالمندان کمک کند و از ادامه بیماری جلوگیری کند. بیایید امیدوار باشیم که آزمایشات این واکسن ۱۰۰ درصد موفقیت آمیز باشد و این واکسن به زودی عرضه شود.

تحقیقات در مورد آزمایشات این واکسن در مجله Alzheimer’s Disease منتشر شده است.

انتهای پیام

منبع خبر