Sarzamin Press | Tuesday, 2 February , 2021
  • بیایید آن ۵ نفر را فراموش کنیم! 27 آبان 1399

    تحلیلی بر نحوه رویکرد به مسأله مرگ پناهجویان
    بیایید آن ۵ نفر را فراموش کنیم!

    امروز به یُمن نرمال‌سازی و بحران فراگیر در همه زمینه‌ها نه مجلس دغدغه‌ای دارد و نه مطبوعات. خبر از بین رفتن یک خانواده ۵ نفره در میان انبوه خبرهای مرگ گم می‌شود. مرگ‌ها هم به تبعیت از زندگی دسته‌بندی طبقاتی خودشان را دارند، مرگ‌های مهم سیاستمداران، مرگ‌های خبرساز سلبریتی‌ها و مرگ‌های بی‌اهمیت مردم عادی.

کلوچه شدن در بساط خاله‌ها، تلخ‌ترین فرجام طرد زنان 27 آبان 1399

نگاهی به روسپی‌گری در کانال‌های تلگرامی کلوچه شدن در بساط خاله‌ها، تلخ‌ترین فرجام طرد زنان

ترانه‌‌ای برای دیاسپورا 09 آبان 1399

درباره مرگ خانواده سردشتی در دریای مانش ترانه‌‌ای برای دیاسپورا

گمان به سخت‌جانی روزنامه‌نگاری در ایران 29 مهر 1399

به بهانه آغاز به کار مجموعه رسانه‌ای سرزمین گمان به سخت‌جانی روزنامه‌نگاری در ایران

هه‌موو ڕه‌نگه‌کانی شێوه‌کارێک 05 شهریور 1399
باسێکی گشتی له‌ سه‌ر تابلۆکانی باسم ڕه‌سام

هه‌موو ڕه‌نگه‌کانی شێوه‌کارێک

«باسم رسام» هنرمند کُرد عراقی-ایرانی متولد ۱۹۶۰ (۱۳۳۹) در بغداد است. این نقاش، گرافیست، نویسنده و شاعر، زندگی و رنج را در سه جغرافیا و با سه فرهنگ متفاوت تجربه کرده است. رسام، سال ۱۳۶۳ از عراق به ایران آمده و کارش را با تصویرسازی برای نشریات ایرانی از همان دوران آغاز کرده است. او سال‌ها برای نشریات ادبی و فلسفی تصویرسازی و طراحی جلد می‌کرد، اما در عین حال بیشتر اوقاتش با نقاشی می‌گذشت. او از جمله طراحان و تصویرگران تاثیرگذار در هنرهای تجسمی ایران به‌ شمار می‌رود که آثار متفکرانه و متعدد او در طراحی گرافیک، تصویرسازی و نقاشی نه تنها برای هنرمندان، بلکه برای بسیاری از نویسندگان و اهالی فرهنگ هم آشناست و حتی بسیاری نویسندگان و روزنامه‌نگاران نسل پیشین آثار و طراحی‌های متفاوت و تاثیرگذار او را به یاد دارند. گالری‌هایی مانند افرند و گالری الهه در تهران میزبان نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی او بوده‌اند. «به دوست ایرانی‌ام دست نزن» عنوان یکی از آخرین نمایشگاه‌های او در گالری افرند در چند سال گذشته بود. باسم رسام خودش می‌گوید که در حقیقت او بیشتر شاعر است. وی از ۱۷ سالگی سرودن شعر را به زبان عربی آغاز کرده است. زندگی او سرشار از فراز و نشیب‌های بسیار و زندان و مبارزات سیاسی در عراق از نوجوانی تا فروپاشی حزب بعث است اما در ایران به لطافت طبع و هنرش شناخته شده که بسیار به آن ارج گذارده می‌شود و توسط بسیاری از منتقدین ستوده شده است. وی در تعریف هنر می‌گوید: «هنر یعنی خلاقیت. آنچه که خلاقیت را با خود به همراه دارد می تواند هنر باشد. مثلا تعریفش برای من نقاشی است. در چهارچوب نقاشی جایی که خلاقیت است می‌توان گفت هنر است. ولی جایی که خلاقیتی در نقاشی نمی‌بینیم و یک نقاشی ساده است می‌توان گفت که فلانی نقاش است و یک کار بازاری است و هنری نیست. خود گرافیک را هم من هنر نمی‌دانم. یک بخشی از معماری است. تازه کل معماری هم نیست که بشود گفت هنری است. بله خوب معماری هنر است ولی گرافیک یک جزئی از آن است. یک هندسه زیبایی است و لازم».

مردان خریدار تن، مردان دلال تن زنانه؟ سکوت لطفاً! 14 تیر 1399
بیان عزیزی

مردان خریدار تن، مردان دلال تن زنانه؟ سکوت لطفاً!

این گزارش، بخش کوتاهی از پژوهش گسترده «بیان عزیزی»، پژوهشگر و کنشگر حوزه زنان در مورد زوایای پنهان تن‌فروشی زنان و بازار کارگران جنسی و ناگفته‌هایی در این مورد است و حاصل ساعت‌ها مکالمە با زنانی است کە از سر اجبار و بنا بر شرایط اقتصادی، اجتماعی و زیست سیاسی، خود تن خود را با قیمت مشخص شدە و گاهی هم در ازای نان، سرپناه، خرج دارو، ماندن بر سر کار، حق‌السکوت، حفظ کلیشە شرافت خانوادگی و بسیاری از دلایل دیگر بە حراج می‌گذارند.

شب قدرِ حکمرانی در ایران 14 تیر 1399
دکتر محمد فاضلی

شب قدرِ حکمرانی در ایران

اگر همین امروز آمریکایی‌ها منطقه را ترک کنند، به برجام بازگردند و کلیه تحریم‌ها را هم لغو کنند، باز هم «اصلاح‌گری داخلی» بر محور اصلاح همه‌جانبه سیاست‌های حکمرانی ضروری است و نمی‌توان شکاف فزاینده موجود میان ظرفیت‌های ملی ایران و برخی کشورهای در حال توسعه – از ترکیه گرفته تا هند، اندونزی و ... را تحمل کرد.

تفکر انتقادی 14 تیر 1399
دکتر حجت‌الله عباسی

تفکر انتقادی

شرط اساسی زیست در فضای مجازی این است که قدرت تفکر و استدلال را بارور کنیم، بی‌جهت مهر تایید بر اندیشه‌های دیگران نزنیم و یا بی‌جهت به اندیشه‌های دیگران حمله نکنیم.

ابهام از آینده و زیست غیرِ اخلاقانه 14 تیر 1399
دکتر مصطفی ملکیان

ابهام از آینده و زیست غیرِ اخلاقانه

چند پرسش عمومی ایرانیان درباره وضعیت جامعه امروز ما و پاسخی بر آن

وجدان حکومتی 14 تیر 1399
دکتر محمدجواد غلامرضاکاشی

وجدان حکومتی

زندگی سیاسی ما، از نقش آفرینی وجدان انسانی خالی شده است. بروکراسی را ببینید چگونه درگیر فساد ساختاری است. گسیختگی‌های درون نظام را مشاهده کنید، از هم گسیختگی دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب را ببینید، ضعف بنیادی جنبش‌های اجتماعی را مشاهده کنید، به کمرنگ شدن افق‌های امیدبخش توجه کنید، کم‌‌توانی جامعه در تولید بازیگران مسؤول در میدان سیاست را ببینید، اینها همه حاصل کاستی گرفتن نقش وجدان در عرصه سیاست است.

همه دشمنان قلم 14 تیر 1399
دکتر عباس نعیمی جورشری

همه دشمنان قلم

جایگاه متفکران در یک جامعه و این که چقدر محترم شمرده می‌شوند ارتباط مستقیم دارد با روند توسعه در آن جامعه. نخبگان تفکر و قلم که ناگزیر از رویارویی با منابع تهدید ششگانه هستند. این رویارویی گریزناپذیر است.

خسارت کلان کرونا به صنعت گردشگری ایران 09 دی 1399

خسارت کلان کرونا به صنعت گردشگری ایران

یک سالگی کرونا در ایران نزدیک است و قطعا هیچ کس برای این تولد جشنی نخواهد گرفت، روزهای سختی را پشت سر گذاشته ایم، پر از استرس، دلهره، لحظات تلخ، درد، بیماری، حتی مرگ. در این روزهای سخت علاوه بر خسارت های غیرقابل جبران انسانی، خسارات کلان اقتصادی را هم متحمل شدیم که جبران آنها شاید غیرممکن نباشد، اما به همین آسانی ها هم نیست.

رقم واقعی یارانه نقدی چقدر است؟/ دولت ۲۰ درصد مبلغ واقعی را پرداخت می‌کند 30 آذر 1399

رقم واقعی یارانه نقدی چقدر است؟/ دولت ۲۰ درصد مبلغ واقعی را پرداخت می‌کند

ارزش یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در سال ۸۹ رقمی حدود ۴۱ دلار بوده است. در اولین سال شروع پرداخت یارانه نقدی بهای دلار در بازار آزاد ۱۱۰۰ تومان بود که بهای دلاری یارانه نقدی در آن سال به حدود ۴۱ دلار می‌رساند.

تدوین سند راهبردی اقتصاد محتوای فضای مجازی 29 آذر 1399
معاون مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد:

تدوین سند راهبردی اقتصاد محتوای فضای مجازی

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی از تدوین سند راهبردی اقتصاد محتوای فضای مجازی با هدف تقویت تولید محتوا و کسب و کارهای محتوایی در کشور خبر داد.

هشدار درباره ظهور ۴ عامل اقتصادی فروپاشی و نقش بانک‌های خصوصی 24 آذر 1399

هشدار درباره ظهور ۴ عامل اقتصادی فروپاشی و نقش بانک‌های خصوصی

یک اقتصاددان گفت: هر توصیه‌ای که درباره بانکداری خصوصی مطرح می‌کنیم در کادر یک بسته‌ بزرگتر که برای عبور از برنامه‌ تعدیل ساختار و حاکمیت غیر متعارف غیر مولّدها بر همه‌ی شئون کشور و حاکمیت زدایی غیر متعارفی که از حکومت اتفاق افتاده باید مورد توجه قرار بگیرد.

چرا پروژه‌های خصوصی‌سازی در ایران شکست می‌خورد؟/ بدنامی بنگاه‌داری زیر سایه بازی‌های سیاسی 22 آذر 1399

چرا پروژه‌های خصوصی‌سازی در ایران شکست می‌خورد؟/ بدنامی بنگاه‌داری زیر سایه بازی‌های سیاسی

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به وضعیت خصوصی‌سازی در ایران معتقد است: با شرایط فعلی بخش خصوصی ترجیح می‌دهد دست‌کم در مراوده با دولت ریسک نکند و اگر قرار است فعالیتی را شروع کند، به جای تحویل گرفتن بنگاه‌های دولتی واحد تولیدی را از زیربنا ایجاد کند و بگذارد تا سیاسیون آنقدر باقیمانده بنگاه‌های اقتصادی را میان خصولتی‌ها دست به دست کنند تا به‌کلی‌ نابود شوند.

ایران؛ در انتظار تامین واکسن کرونا از ۳ مسیر 09 دی 1399

ایران؛ در انتظار تامین واکسن کرونا از ۳ مسیر

واردات، تولید مشترک و تولید داخلی؛ سه مسیر تامین واکسن کووید-۱۹ در کشور هستند که به صورت همزمان پیش می روند.

واکسن فایزر در راه ایران / خیرین کشورهای غربی ۱۵۰ هزار دوز واکسن به ایران اهدا کردند 08 دی 1399
هلال احمر خبر داد:

واکسن فایزر در راه ایران / خیرین کشورهای غربی ۱۵۰ هزار دوز واکسن به ایران اهدا کردند

رئیس سازمان هلال احمر کشور از تامین واکسن خارجی فایزر برای کشور خبر داد.

فائوچی: بدترین روزهای ویروس کرونا هنوز در راهند 07 دی 1399

فائوچی: بدترین روزهای ویروس کرونا هنوز در راهند

آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا روز یکشنبه در یک مصاحبه با «سی‌ان‌ان» گفت که معتقد است هنوز روز‌های بد همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ از راه نرسیده است و آمریکایی‌ها باید برای «افزایش» موارد بیماری پس از تعطیلات سال نو آماده باشند.

قدرت ۹ برابری جهش جدید کرونا در انگلستان/ تنها راه، پیشگیری و فاصله اجتماعی است 07 دی 1399

قدرت ۹ برابری جهش جدید کرونا در انگلستان/ تنها راه، پیشگیری و فاصله اجتماعی است

معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به تجمیع جهش‌ها در ویروس کرونا در اروپا گفت: جهش دوم این ویروس در انگلستان به دلیل تجمیع جهش‌ها خطرناک‌تر شده است؛ چرا که قدرت سرایت آن ۷ تا ۹ برابر افزایش یافته است، ولی به دلیل محدود شدن رفت و آمد به این کشور، مواردی از آلوده شدن بیماران ایرانی به این سوش جدید ویروس کرونا مشاهده نشده است.

راه مقابله‌ با کرونای انگلیسی‌ همان رعایت پروتکل‌های بهداشتی است 03 دی 1399
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

راه مقابله‌ با کرونای انگلیسی‌ همان رعایت پروتکل‌های بهداشتی است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد که تنها راه مقابله با ویروس کرونای انگلیسی همان رعایت دستور العمل‌های بهداشتی یعنی ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مداوم دست‌ها و تهویه مناسب در فضای بسته است.

۲۰ اختراع برتر حوزه سلامت سال ۲۰۲۰ از نگاه مجله تایم 29 آذر 1399

۲۰ اختراع برتر حوزه سلامت سال ۲۰۲۰ از نگاه مجله تایم

گرچه افراد سراسر جهان در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا و سرک کشیدن این ویروس منحوس در سراسر جهان، سالی تقریبا ناخوشایند را سپری کردند و اکثرا دانشمندان نیز به دنبال درمانی برای نابودی ویروس کرونا بوده و هستند؛ اما باید گفت مسیر فناوری حتی با وجود این ویروس همچنان هموار بوده و امسال نیز همانند گذشته محققان موفق به ثبت اختراعات متنوعی شده‌اند.

پس از ۴۴ سال دوباره خاک ماه به زمین آمد + فیلم 27 آذر 1399
با فرود موفقت‌آمیز کاوشگر چینی

پس از ۴۴ سال دوباره خاک ماه به زمین آمد + فیلم

کاوشگر چینی‌ها موسوم به "چانگ ای ۵" ساعاتی پیش با موفقیت همراه با نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح ماه به زمین رسید.

مقارنه بعدی مشتری و زحل در سال 1485 26 آذر 1399

مقارنه بعدی مشتری و زحل در سال 1485

در حالی دو غول گازی منظومه خورشیدی یعنی سیارات "برجیس" و "کیوان" پس از غروب خورشید در شامگاه دوشنبه اول دی ماه امسال به یکدیگر نزدیک دیده می‌شوند که در جنوب غرب آسمان پس از غروب خورشید با چشم غیرمسلح این دو سیاره به صورت یک جرم ستاره مانند قابل مشاهده خواهند بود، اما قبل از آن در شامگاه ۲۷ آذرماه این دو سیاره با ماه ملاقات خواهند کرد.

کشف نقطه ضعف جدیدی در کروناویروس برای از بین بردن آن 21 آذر 1399

کشف نقطه ضعف جدیدی در کروناویروس برای از بین بردن آن

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند پروتئینی که به محافظت از ماده ژنتیکی کروناویروس کمک می‌کند، می‌تواند نقطه ضعفی برای از بین بردن آن باشد.

معرفی مهم‌ترین فناوری‌های سال 2021 میلادی 06 آذر 1399

معرفی مهم‌ترین فناوری‌های سال 2021 میلادی

 نظرسنجی مدیران فناوری و اطلاعات شرکت ها نشان می دهد هوش مصنوعی، ۵G و اینترنت اشیا از مهم‌ترین فناوری‌های سال آینده میلادی هستند.

ناو ده‌رکردن و به‌ناوبانگبوون گرینگ نییه، پاراستنی ئه‌و ناوه‌ گرینگه 29 تیر 1399
دیمانه‌یک له گه‌ڵ هونه‌رمه‌ندی نه‌مر «عه‌باس که‌مه‌ندی»

ناو ده‌رکردن و به‌ناوبانگبوون گرینگ نییه، پاراستنی ئه‌و ناوه‌ گرینگه

زنده‌یاد استاد عباس کمندی مرد هفت اقلیم هنر کردستان، خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، دوبلور، نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، طنزنویس، فیلم‌ساز و فیلم‌نامه‌نویس، پژوهشگر، نقاش و پیکره‌ساز (زاده ۱۳۳۱ خورشیدی محله جورآباد سنندج - درگذشته ۱ خرداد ۱۳۹۳ در سنندج) از هنرمندان محبوب و در زمره مفاخر کردستان بود. عباس کمندی فعالیت هنری را به صورت حرفه‌ای از هجده سالگی آغاز کرد. دو سال پس از استخدامش در رادیو تلویزیون سنندج کار نویسندگی برای نمایش‌ها و فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را آغاز کرد. در سال ۱۳۵۰ مسؤولیت ترانه سرایی خانه فرهنگ و هنر به عهده وی گذاشته شد. تا سال ۱۳۵۶ نود و پنج درصد ترانه‌هایی که در رادیو سنندج ضبط می‌شد از خانه فرهنگ و هنر ارایه می‌گردید. در همان نخستین سال‌های کار در رادیو سنندج، به صورت اتفاقی با استاد حسن کامکار آشنا شد. پس از آن همکاری آن دو تا وقوع انقلاب به همین شیوه ادامه یافت. یکی دو سال بعد عباس کمندی خوانندگی را هم به صورت حرفه‌ای شروع کرد و تا زمان انقلاب حدود سی ترانه با صدایش از رادیو و تلویزیون پخش شد. بیشتر ترانه‌هایی را که می‌خواند خودش از نغمه‌های محلی کردی انتخاب می‌کرد و به جای اشعار عامیانه این ترانه‌ها، سروده‌های شاعران کرد را می‌گذاشت. پس از انقلاب، عباس کمندی فعالیت موسیقایی را با فرزندان حسن کامکار (گروه کامکارها) ادامه داد که بعدها پرآوازه‌ترین گروه موسیقی کردی در ایران شدند. نخستین حاصل این همکاری آلبوم اورامان بود که در سال ۱۳۶۰ شرکت سروش منتشر کرد. به گفته عباس کمندی، ترانه‌های آلبوم اورامان به صورت بداهه با برادران کامکار اجرا و ضبط شده بود. عباس کمندی و کامکارها سپس آلبوم «پرشنگ» و بعد از آن، آلبوم «گلاویژ» را منتشر کردند که تاکنون جزو پرطرفدارترین مجموعه ترانه‌های محلی کردی است. پس از جدایی از کامکارها بیشتر بر حرفه اصلی خود یعنی نویسندگی برای رادیو و تلویزیون متمرکز شد و تا سال ۱۳۸۴ که بازنشسته شد تعداد زیادی سریال و نمایشنامه تلویزیونی نوشت و ساخت که برخی از آنها از شبکه سراسری تلویزیون ایران هم پخش شد. در کنار این فعالیت‌ها، داستان‌های محلی و آثار شاعران و سرگذشت نام آوران کرد را گردآوری و تدوین می‌کرد و به چاپ می‌سپرد. استاد عباس کمندی در اول خرداد ۱۳۷۳ با وجودی پر از «حسرت‌های یک یک مانده بر دل» از جفای روزگاران و بی‌مهری‌ها به اهل فرهنگ و هنر، به دیار باقی شتافت و پیکر او در میان حزن و اندوه هزاران تن از دوستدارانش در قطعه هنرمندان بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد. گفتگوی حاضر در مهرماه ۱۳۸۷ و در شماره ۲۷ نشریه دیدگاه منتشر شده است که به دلیل نایاب بودن نشریه مذکور و دسترسی علاقمندان در سایت سرزمین بازنشر می‌شود.

من سرودخوان نیستم 29 تیر 1399
گفتگو با زنده‌یاد استاد سید علاءالدین باباشهابی

من سرودخوان نیستم

زنده‌یاد استاد سید علاءالدین باباشهابی، خواننده و آهنگساز نامدار کردستان در سال ۱۳۱۸ خورشیدی در محله چهارباغ سنندج به دنیا آمد، وی نوه استاد سید علی اصغر کردستانی خواننده و استاد آواز معروف کرد می‌باشد. از سن هفت سالگی با ورود به دبستان، با موسیقی آشنا شد. در سن ۱۷ سالگی و در سال ۱۳۳۵ با خواندن سرود «ای وطن» در رادیو سنندج رسماً کار خوانندگی را آغاز نمود و از سال ۱۳۴۶ به تهران آمد و با ارکستر کردی، ارکستر رامتین، ارکستر لشکری، ارکستر باربد و ارکستر نکیسا و ارکسترهای فرهنگ و هنر کار خوانندگی را پس از گذراندن دوره کوتاه سُلفِژ نزد استاد فرهاد فخرالدینی و آواز نزد زنده یاد استاد کریمی پی گرفته و پنجاه سال با رادیو و تلویزیون ایران همکاری داشته است که حاصل این تلاش‌ها اجرای نزدیک به شصت ترانه در ارکسترهای یاد شده بوده است. آثاری که به صورت سی دی و کاست به نام‌های «هاورازی دل» (در لندن)، کاست و سی‌دی «شنه‌ی به‌ربه‌یان» (در سوئد) و کاست وسی‌دی «باده گویا» و «پاییزه» در تهران پخش شده است. اجرای کنسرت در کشورهای سوئد، انگلستان، آلمان، بلژیک، اتریش و عراق و در اکثر نقاط کشور داشته است. زنده یاد باباشهابی طی سالیان گذشته همکاری چشمگیری نیز با بخش دوبلاژ رادیو و تلویزیون داشت و در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های کردی صدایش به یادگار مانده است. استاد سید علاءالدین باباشهابی روز پنجشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۳ ساعت ۵ بامداد در تهران بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت و در قطعه هنرمندان سنندج به خاک سپرده شد. در مراسم تشییع پیکر او جمعیت بسیاری از مردم و اهالی فرهنگ و هنر ایران شرکت داشتند. این گفتگو پیش از وفات ایشان در شهریور ۱۳۸۹ و شماره ۴۹ هفته‌نامه دیدگاه منتشر شده به دلیل نایاب بودن نشریه مذکور و دسترسی علاقمندان در سایت سرزمین بازنشر می‌شود.

می‌گوییم عراق واحد اما… 23 تیر 1399
گفتگو با دبیر كل حزب سوسیال دموكرات كردستان عراق

می‌گوییم عراق واحد اما…

محمّد حاجی‌محمود متولد ۱۹۵۳ خورمال حلبچه و دبیر كل حزب سوسیال دموكرات كردستان عراق، از پیشمرگان دیرینه كردستان عراق است كه همپای طالبانی و بارزانی و نیروهای ایرانی سال‌ها علیه دیكتاتوری صدام جنگیده است. وی خوش‌مشرب است و در مراوده با دیگران و نقد سیاست‌های کردستان عراق که از منتقدان ملایم آن به شمار می‌رود، زبانی طنزآمیز دارد. حزب سوسیال دموكرات كردستان عراق اگرچه در مقایسه با اتحادیه میهنی یا دموكرات، حزب فراگیری نیست اما نظرات و طرفداران خاص خودش را دارد و به قول آقای حاجی محمود اگرچه سوسیالیستی است اما ماركسیستی نیست و از این نظر مشابه همتایان اروپایی خود نظیر سوسیال دمكرات آلمان به شمار می‌رود. در ششمین کنگره‎ی حزب سوسیال دموکرات کردستان عراق که در اربیل در تاریخ اردیبهشت ۱۳۹۰ برگزار شد، محمد حاجی محمود مجدداً به عنوان دبیر کل این حزب انتخاب شد. در سال ۱۳۹۳ و در جبهه نبرد با داعش در حوالی کرکوک، وی از معدود سران کردستان عراق پیشقدم و حضور یافته در خط مقدم نبرد و خود در صف اول پیشمرگان بود که در همین نبرد فرزندش (عطا) جان باخت. وی پس از این واقعه گفت: «جنگ است و باید پسران‌مان را هم فدا کنیم». چند سال پیش از این وقایع، در فرصتی دست داده به سراغ ایشان رفتیم تا در زمانی خیلی كوتاه چند سوال شتابزده در مورد آینده و گذشته عراق و كردستان عراق از وی بپرسیم كه با همان زبان طنزش به ما پاسخ داد. توجه کنید که این گفتگو در اردیبهشت ۱۳۸۷ (۲۰۰۸) صورت گرفته و مربوط به وقایع آن تاریخ است و بازخوانی آن برای یادآوری وضعیت گذشته کردستان عراق در آن سال خالی از فایده نیست. این گفتگو در آن تاریخ و در هفته‌نامه دیدگاه شماره ۲۰ منتشر شده و به دلیل نایاب بودن نشریه مذکور در سایت سرزمین بازنشر می‌شود.

یک قرن نیکنامی 20 تیر 1399
متن کامل گفتگو با زنده‌یاد یحیی خان صادق‌وزیری

یک قرن نیکنامی

یحیی خان صادق وزیری (۱۸ مهر ۱۲۹۰ سنندج - ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ تهران) آخرین وزیر دادگستری دوره پهلوی، بدون شک گنجینه‌ای ارزشمند از خاطرات و روایات تاریخ معاصر ایران است که از گفتگوها و روایات ایشان در منابع تاریخی بسیاری استفاده شده است. خوشنامی ایشان و نیز حضور در پرتنش‌ترین و بحرانی‌ترین برهه در تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران و اطلاع از ماجراها و وقایع تاریخی به ویژه در مورد کردستان، موجب این گفتگوی مفصل گردید که امیدواریم برای پژوهشگران تاریخ و علاقمندان مفید واقع شود. این گفتگو در شماره ۶۴ هفته‌‌نامه دیدگاه (۲۰ تیر ۱۳۹۱) منتشر شده و آخرین گفتگوی رسانه‌ای‌‌ و مطبوعاتی ایشان است که به دلیل نایاب بودن نشریه مذکور و جهت دسترسی همگان و محققین، در سایت سرزمین بازنشر می‌شود. برای روح زنده‌یاد صادق وزیری رحمت الهی و شادی آرزومندیم و از همکار و پژوهشگر ارجمند و فرزانه جناب آقای جمال احمدی‌آیین که با مطالعه و اشراف به موضوعات تاریخی و صبر و دقت و تیزبینی و با سفر به تهران و ملاقات با ایشان این گفتگوی جذاب و ماندگار را انجام دادند سپاسگزاریم. توضیح این نکته ضروری است که گفتگوی حاضر بیان روایات تاریخی و دیدگاه‌های مرحوم صادق‌وزیری در مقاطع دوری از تاریخ معاصر بوده و با وجود هوشیاری بالا و حافظه‌ی شگفت‌انگیز ایشان در سن ۱۰۱ سالگی در به یاد آوردن رویدادها و اسامی افراد و اماکن، احتمال دارد تفاوت‌هایی با روایات سایرین داشته باشد و یا عقیده شخص ایشان باشد که مسؤولیتی بر عهده منتشر کننده و مصاحبه‌کننده نخواهد بود