پژوهشگران چین، نانوموادی را طراحی و ابداع کرده‌اند که قابل کنترل هستند و می‌توانند به غلبه بر مقاومت دارویی سلول‌های تومور سرطانی کمک کنند. به گزارش ایسنا و به نقل از نانومگزین، پژوهشگران “موسسه فناوری و مهندسی مواد نینگبو”(NIMTE) چین، روش جدیدی موسوم به “mechano-chemotherapy” ابداع کرده‌اند که می‌تواند به صورت کارآمد بر مقاومت دارویی […]

پژوهشگران چین، نانوموادی را طراحی و ابداع کرده‌اند که قابل کنترل هستند و می‌توانند به غلبه بر مقاومت دارویی سلول‌های تومور سرطانی کمک کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نانومگزین، پژوهشگران “موسسه فناوری و مهندسی مواد نینگبو”(NIMTE) چین، روش جدیدی موسوم به “mechano-chemotherapy” ابداع کرده‌اند که می‌تواند به صورت کارآمد بر مقاومت دارویی تومور غلبه کند.

شیمی‌درمانی به عنوان یکی از متداول‌ترین روش‌های درمان سرطان، می‌تواند نقش موثری در بهبودی و حتی درمان این بیماری داشته باشد اما توانایی سلول‌های تومور در ایجاد مقاومت دارویی، همیشه یکی از موانعی بوده که بر سر راه این راهبرد درمانی قرار داشته است. از سوی دیگر، روش‌های انتشار دارو نیز به خاطر موانعی که برای دستیابی به کنترل خارجی وجود دارند، در مراحل ابتدایی به سر می‌برند.

پژوهشگران برای برطرف کردن این مشکل، روش mechano-chemotherapeutic را طراحی کردند که طی آن، نوعی نانومواد قابل کنترل و داروی ضد سرطان با یکدیگر به کار گرفته می‌شوند. به خاطر قابلیت واکنش مغناطیسی این نانومواد می‌توان آن را با کمک یک میدان مغناطیسی خارجی تحت کنترل درآورد.

روش “mechano-chemotherapy”، یک روش دقیق، غیرتهاجمی و قابل کنترل از راه دور است که راهبرد درمانی جدیدی را برای غلبه بر مقاومت دارویی سلول‌های تومور ارائه می‌دهد و به تسهیل درمان سرطان کمک می‌کند. این روش می‌تواند راه خوبی برای پژوهش در مورد تحریک مکانیکی فعالیت‌های بیولوژیکی باشد.

این پژوهش، در مجله “Nano Today” به چاپ رسید.

انتهای پیام

منبع خبر