آخرین وضعیت انتخابات آمریکا

   ۱.۱ انتخابات ریاست‌جمهوری، در سطح ملی بر اساس داده‌سنجی‌های پایگاه خبری-تحلیلی RealClearPolitics در نظرسنجی‌های ۱۰ اخیر (۱۶ تا ۲۶ اکتبر) در سطح ملی بطور میانگین جو بایدن ۵۰/۶ درصد و دونالد ترامپ ۴۳/۵ درصد از آرای عمومی را از آن خود کرده است. فاصله ۷/۱ واحد درصدی کنونی بین جو بایدن و دونالد ترامپ در روز‌های اخیر کاهش محسوسی داشته و ۲ هفته پیش […]

 

 ۱.۱ انتخابات ریاست‌جمهوری، در سطح ملی

بر اساس داده‌سنجی‌های پایگاه خبری-تحلیلی RealClearPolitics در نظرسنجی‌های ۱۰ اخیر (۱۶ تا ۲۶ اکتبر) در سطح ملی بطور میانگین جو بایدن ۵۰/۶ درصد و دونالد ترامپ ۴۳/۵ درصد از آرای عمومی را از آن خود کرده است. فاصله ۷/۱ واحد درصدی کنونی بین جو بایدن و دونالد ترامپ در روز‌های اخیر کاهش محسوسی داشته و ۲ هفته پیش بیش از ۱۰ واحد درصد بوده است.

 

روند کاهش تدریجی فاصله ترامپ و بایدن

فاصله ۷/۱ واحد درصدی ۲ نامزد در حالی است که در ۲ هفته اخیر این اختلاف تا ۱۰/۸ واحد درصد نیز افزایش یافته بود اما به نظر می‌رسد ترامپ تدریجا در حال احیای پایگاه رأی خود است.

نمودار زیر بازه زمانی یک‌ساله یعنی از اکتبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۰ را شامل می‌شود و تغییرات میانگین نظرسنجی‌های ملی برای جو بایدن با رنگ آبی و برای دونالد ترامپ با رنگ قرمز مشخص شده است. همانطور که مشخص است فاصله ۲ کاندیدا که معادل ۷/۱ واحد درصد گزارش شده در هفته اخیر وارد روند کاهشی شده است. 

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا ۶ 5 1 1 1 1

آخرین وضعیت آرای الکترال

اگر اتفاق عجیبی نیفتد از هم‌اکنون می‌توان با قطعیت ۲۱۲ رأی الکترال را در سبد جو بایدن و ۱۲۵ رأی الکترال را در سبد دونالد ترامپ ریخت. درباره ۲۰۱ رأی الکترال ایالت‌هایی که با رنگ خاکستری در نقشه نشان داده شده‌اند نیز نمی‌توان با قطعیت یک نامزد را پیروز انتخابات دانست.

Polls 1 1 1 1 1

۲.۱. وضعیت بایدن و ترامپ در میدان‌های نبرد

به گزارش اقتصادنیوز از ۵۰ ایالت آمریکا، در نزدیک به ۴۰ ایالت تکلیف نامزد پیروز تا حدود زیادی مشخص است. این ایالت‌ها به دو دسته ایالت‌های آبی (ایالت‌های لیبرال و حامی حزب دموکرات) و ایالت‌های قرمز (ایالت‌های محافظه‌کار و حامیان حزب جمهوری‌خواه) تفکیک می‌شوند.

اما ایالت‌های مردد یا چرخشی (ایالت‌های کلیدی یا میدان‌های نبرد) تعیین‌کننده‌ترین نقش را در تعیین پیروز نهایی انتخابات ایفا می‌کنند. ایالت‌های کلیدی که گاه با رنگ خاکستری و گاه با رنگ بنفش نشان داده می‌شوند در انتخابات ۲۰۲۰ شامل ۶ ایالت میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، کارولینای شمالی، فلوریدا و آریزونا است.

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا ۶ 1 1 1 1 1 1

مقایسه بایدن ۲۰۲۰ و هیلاری ۲۰۱۶

نکته پنهان نظرسنجی‌های ایالات کلیدی که برای کمپین دموکرات‌ها  نگران کننده تلقی می‌شود، این است ‌که ظاهراً جو بایدن در ایالت‌های کلیدی بطور میانگین با ۳/۵ واحد درصد از دونالد ترامپ پیش است، اما این عدد نه تنها نسبت به روزهای اخیر کاهش یافته بلکه در زمان مشابه (۶ روز تا انتخابات) در سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون در این ایالت‌ها برتری ۲/۱ واحد درصدی نسبت به ترامپ داشت. بنابراین بایدن تنها ۱/۴ واحد درصد نسبت به نامزد پیشین دموکرات‌ها پیش است.

بنابراین هم‌اکنون جو بایدن در ایالت‌های کلیدی بطور میانگین با ۱/۴ واحد درصد اختلاف، شرایط بهتری نسبت به هیلاری کلینتون در زمان مشابه در سال ۲۰۱۶ دارد. کلینتون با وجود این برتری در نظرسنجی‌ها، در تمامی ایالت‌های یاد شده شکست خورد و آرای الکترال ارزشمند این ایالت‌ها را به ترامپ واگذار کرد. باید دید این سناریوی شوم بار دیگر و این‌بار برای جو بایدن تکرار می‌شود یا خیر؟

همچنین هیلاری کلینتون در زمان مشابه (۶روز تا رأی‌گیری نهایی) در سال ۲۰۱۶ در سطح ملی با ۱/۹ واحد درصد نسبت به ترامپ پیش بود. بر این اساس بایدن در سطح ملی با ۵/۲ واحد درصد نسبت به هیلاری کلینتون شرایط بهتری دارد. با این حال در روزهای گذشته این فاصله میان پیشتازی بایدن ۲۰۲۰ و کلینتون ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

از نظر نرخ محبوبیت نیز شرایط وی به مراتب بهتر از شرایط هیلاری کلینتون در زمان مشابه است.

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا ۶ 2 1 1 1 1 1

نمودار زیر بازه زمانی یک‌ساله یعنی از اکتبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۰ را شامل می‌شود و تغییرات میانگین نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت‌های کلیدی برای جو بایدن با رنگ آبی و برای دونالد ترامپ با رنگ قرمز مشخص شده است. فاصله ۲ کاندیدا در ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ -۶ روز تا انتخابات نهایی- معادل ۳/۵ واحد درصد گزارش شده است.

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا ۶ 3 1 1 1 1 1

ایالت‌های رقابتی

علاوه بر ایالت‌های کلیدی رقابت ۲نامزد در منطقه۲ مین و منطقه۲ نبراسکا، نیز با وجود تک‌الکترال بودن‌شان، بسیار حساس و مناقشه‌برانگیز است. همچنین در ایالت‌هایی چون جورجیا، مینه‌سوتا، اوهایو، نوادا، آیووا و تگزاس که برخی به عنوان ایالت‌های قرمز شناخته می‌شوند، اکنون رقابت نسبتاً نزدیکی وجود دارد که ممکن است در ادامه دستخوش تغییراتی تأثیرگذار شوند.

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا ۶ 4 1 1 1 1 1

جورجیا، آریزونا، اوهایو و آیووا بالاخره آبی می‌شوند؟

همین هشت سال پیش قرار دادن آیووا و اوهایو در همان رده انتخاباتی جورجیا و تگزاس عجیب بود. در انتخابات سال ۲۰۱۲ پرزیدنت اوباما در حالی که جورجیا را با ۸ و تگزاس را با ۱۶ واحد درصد از دست داد، آیووا را با ۶ امتیاز و اوهایو را با ۳ واحد درصد برنده شد.

اما در انتخابات ۲۰۱۶، قرمزی جورجیا و تگزاس کمرنگ‌تر شد، در حالی که آیووا و اوهایو قرمزتر شدند. اینکه چرا این شیفت‌ها در یک زمان اتفاق افتاد دلایل پیچیده‌ای دارد و به همین دلیل از آن عبور می‌کنیم. در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ این چهار ایالت به طور مشابه رای دادند. درحالیکه ترامپ در ۲۰۱۶ بردهای نسبتاً راحتی در هر چهار ایالت یادشده داشت، اما ۲ سال بعد جمهوری خواهان در چندین رقابت کلیدی در این ۴ ایالت به سختی توانستند پیروز شوند. در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ دموکرات‌ها در مجموع با حدود ۹ امتیاز اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آوردند.

در آخرین نظرسنجی ها. نظرسنجی‌های ۲۰۲۰ وضعیت این چهار ایالت کاملاً رقابتی شده است. در نظرسنجی Morning Consult که این هفته منتشر شد، رئیس جمهور ترامپ تنها با ۲ واحد درصد در جورجیا و تگزاس، و ۳ واحد درصد در اوهایو پیشتاز است. نظرسنجی CBS NEWS/YouGov بایدن و ترامپ را در آیووا برابر نشان می‌دهد. 

همچنین بر اساس برآورد RealClearPolitics در آیووا و آریزونا، بایدن با اختلاف اندک پیشتاز است. در ایالت مینه‌سوتا که اغلب حامی قدرتمند دموکرات‌هاست، شرایط برای بایدن در حال سخت‌تر شدن است. چرا که بایدن در این ایالت تا هفته پیش با حدود ۱۰ واحد درصد پیشتاز بود و خیال دموکرات‌های این ایالت کمی راحت بود، اما با این رشد سریع ترامپ بعید نیست مینه‌سوتا در انتخابات ۲۰۲۰ به سرنوشت ایالت‌های کلیدی همجوارش یعنی ویسکانسین در سال ۲۰۱۶ دچار شود. 

در ایالت سنتاً قرمز جورجیا نیز در حال حاضر میانگین نظرسنجی‌ها حاکی از پیشتازی جو بایدن با اختلاف ۱/۲ واحد درصد نسبت به ترامپ است. میانگین نظرسنجی‌های ایالت اوهایو اختلاف ۲ نامزد را ۰.۵ واحد درصد به نفع ترامپ برآورد کرده است.

حال باید دید ایالت‌های سنتاً محافظه‌کاری چون جورجیا، آریزونا، آیووا و یا حتی تگزاس در این انتخابات بالاخره به رنگ آبی دانکی‌ها تبدیل می‌شوند یا همچنان حامی فیل‌های قرمز جمهوری‌خواه باقی خواهند ماند؟

انتخابات آمریکا اقتصادنیوز 1 1 1 1 1


۲. آخرین رویدادها

  • بیش از نیمی از رای دهندگان ثبت شده در کارولینای شمالی تاکنون رأی داده اند

طبق اعلام هیئت انتخابات ایالتی کارولینای شمالی ، بیش از ۵۰ درصد رای دهندگان ثبت نام شده تا چهارشنبه ظهر در انتخابات عمومی کارولینای شمالی رای داده اند.

در کارولینای شمالی ، یک مقیم می تواند در همان روز در دوره رأی‌گیری اولیه و حضوری، برای رأی دادن ثبت نام کند. این دوره ثبت نام تا شنبه ادامه دارد.

گفتنی است رأی دهندگان دیگر نمی‌توانند نامه رای گیری غیابی را درخواست کنند. آخرین مهلت درخواست‌ها سه‌شنبه بود.

  • آخرین وضعیت آرای زودهنگام

بر اساس نظرسنجی مقامات انتخاباتی در ۵۰ ایالت و واشنگتن دی‌سی (توسط CNN ، Edison Research و Catalist) بیش از ۶۸٫۵ میلیون آمریکایی تاکنون در یک هفته مانده به ۳ نوامبر رأی داده اند.

در سال ۲۰۱۶ ، در کل بیش از ۱۳۶٫۵ میلیون رأی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت شده است. ۶۸٫۵ میلیون رأی زودهنگام اخذ شده تاکنون در ۲۰۲۰ حدود ۵۰٫۲ درصد از کل آرای ۲۰۱۶ را نشان می دهد.

همچنین در هجده ایالت آرای زودهنگام مأخوذه (ایمیلی، پستی و حضوری) از کل آرا ایالتی در صندوق‌های انتخابات ۲۰۱۶ عبور کرده‌است. در ۷ ایالت از این ۱۶ ایالت رقابتی سنگین در جریان است؛ تگزاس ، جورجیا ، کارولینای شمالی ، آریزونا ، فلوریدا ، کلورادو و نوادا.

هرچند مشخص نیست چه تعداد از این آرا مربوط به افرادی است که در انتخابات ۲۰۱۶ رأی داده اند و چه میزان نمایانگر آغاز یک موج عظیم رأی دهندگانی است که در انتخابات پیشین مشارکت نداشتند.

  • بازگشت سوپرمن دموکرات‌ها

باراک اوبامابرخی عرف‌های سیاسی آمریکا را کنار گذاشته و آستین‌های خود را بالا زده و برای پیروزی جو بایدن شخصا دست به کار شده است. سخنرانی‌های پرشور باراک اوباما در ۲ ایالت حساس فلوریدا و پنسیلوانیا که انرژی مضاعفی به موج آبی دموکرات‌ها تزریق کرده، باعث شد که کریس کومو، مجری سی‌ان‌ان بگوید: سوپرمن به گود مبارزه بازگشته است.

نیویورک تایمز نوشت: سوابق مالیاتی ترامپ نشان می‌دهد که وی ضمن عدم بازپرداخت وام‌های خود، بیش از ۲۷۰ میلیون دلار بدهی داشته است

  • پول‌پاشی ۴۰ میلیون دلاری بایدن در هفته آخر

کمپین انتخاباتی بایدن در پایان دوره تبلیغات خود به  پول‌پاشی برای تبلیغات ادامه می دهد – رزروهای تبلیغاتی کمپین در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون دلار فقط در هفته آخر ، پس از برخی اضافات اخیر ، در مجموع برآورد شده است.

این در تضاد با اقداماتی است که در اوایل هفته مبارزات انتخاباتی ترامپ انجام شد ، که برخی تبلیغات در فلوریدا را به عقب انداخت و رزروها را به خریدهای مشترک با کنوانسیون حزبی جمهوری خواهان منتقل کرد. در اینجا مخارجی است که کمپین بایدن برای آخرین هفته به رزروها اضافه کرده است ، و مجموع هزینه های تزریق شده در حدود ۴٫۲ میلیون دلار است:

۵۰۰ هزار دلار به میشیگان و پنسیلوانیا
۳۰۰ هزار دلار به آریزونا ، کارولینای شمالی ، نوادا ، فلوریدا ، جورجیا ، آیووا و ویسکانسین
۱۰۰ هزار دلار به تگزاس و اوهایو و برخی خریدهای ملی. همچنین حدود ۴۰ هزار دلار در مینه سوتا لغو شد.

  • آزمایش پنس‌ها منفی شد

به گفته یک مقام کاخ سفید ، آزمایش کرونای مایک پنس معاون رئیس جمهور و کارن پنس بانوی دوم امروز صبح منفی شد

 

منبع خبر