نیویورک و کالیفرنیا در برابر ترامپ / آغاز رای‌گیری زودهنگام در آمریکا
 آغاز رای‌گیری زودهنگام انتخاباتی در ایالت نیویورک آمریکا از روز شنبه (دیروز) حوزه‌های رای‌گیری در شهر نیویورک آمریکا مملو از جمعیت شدند و افراد رای‌دهنده ساعت‌ها در صف‌های طولانی برای رای دادن منتظر می‌ایستند.

به گزارش عصرایران، از دیروز ۲۸۰ حوزه رای‌گیری در سطح ایالت نیویورک آمریکا و ۸۸ حوزه رای‌گیری در شهر نیویورک مملو از جمعیت رای دهنده شده است.

ایالت نیویورک که تحت اداره حزب دموکرات است، از پایگاه‌های اصلی این حزب به شمار می‌رود. در این شهر کمتر رای دهنده‌ای به خاطر ترامپ در صف می‌ایستد و غالب رای دهندگان در این ایالت به رقیب او جو بایدن رای می‌دهند.

بیش از ۱۱۸ هزار رای دهنده نیویورکی برای رای دادن زودهنگام حضوری در این ایالت ثبت نام کرده‌اند که ۶٫۷ درصد از آمار کلی رای دهندگان این ایالت را شامل می‌شود. رای‌گیری زودهنگام تا اول نوامبر (یک هفته دیگر) ادامه خواهد یافت.

شهر نیویورک یکی از کانون‌های اصلی شیوع ویروس کرونا بوده است و به خاطر همین غالب رای‌دهندگان در این ایالت به شیوه پستی و غیرحضوری رای می‌دهند.

در ایالت کالیفرنیا نیز از دیروز (شنبه) رای گیری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده و گزارش‌ها حاکی است استقبال  کم‌نظیری از مشارکت در رای‌گیری زودهنگام شده است. کالیفرنیا هم از پایگاه‌های اصلی حزب دموکرات است.

ایالت کالیفرنیا با دارا بودن ۵۵ “رای الکترال” بیشترین میزان رای الکترال را در تعیین رییس‌جمهوری آمریکا دارد و پس از آن ایالت “تگزاس” با ۳۸ رای الکترال و ۲ ایالت نیویورک و فلوریدا هرکدام با ۲۹ رای الکترال، بیشترین آرای الکترال را در مقایسه با ۴۶ ایالت دیگر آمریکا دارند.

در ایالات متحده آمریکا مجموع آرای الکترال ۵۰ ایالت این کشور ۵۳۸ رای است که هر نامزد ریاست جمهوری که بتواند حدنصاب ۲۷۰ رای الکترال را بدست آورد، پیروز انتخابات می‌شود.

تاکنون بیش از ۵۶٫۵ میلیون آمریکایی رای خود را در انتخابات زودهنگام به صندوق‌ها ریخته‌اند که در مقایسه با ادوار پیشین انتخابات سراسری در این کشور، یک رکورد محسوب می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۶۰ میلیون آمریکایی در این دور از انتخابات آمریکا رای بدهند.

 

 

منبع خبر