آخرین خبرهای کرونا: موج سوم بدتر خواهد بود

  آمارها نشان می‌دهد که احتمالاً موج سوم کرونا ممکن است به مراتب بدتر از مراحل اول و دوم آن باشد و به همین دلیل مسوولان نسبت به وخامت بحران شیوع این بیماری همه گیر در کشور به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی هشدار می دهند. روند آمار فوتی‌های کرونا […]

 

آمارها نشان می‌دهد که احتمالاً موج سوم کرونا ممکن است به مراتب بدتر از مراحل اول و دوم آن باشد و به همین دلیل مسوولان نسبت به وخامت بحران شیوع این بیماری همه گیر در کشور به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی هشدار می دهند.

روند آمار فوتی‌های کرونا تا چند هفته پیش سیر نزولی به خود گرفته بود  و حتی به حدود ۱۰۰ نفر رسید، اما در نهایت به دلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی بیماری دوباره خیز برداشت و فوتی‌های روزانه کرونا حتی به ۲۷۰ تا ۳۲۰ رسید و به گفته مسئولان وزارت بهداشت و متخصصان ادامه روند بیماری با وضعیت کنونی شرایط بدی را رقم خواهد زد.

بیماری کووید ۱۹  همچنان قربانی می گیرد و هم اکنون بیشتر بیمارستان‌ها به شکل مستقیم یا غیرمستقیم درگیر این ویروس شاخدار هستند، تعداد فوتی‌های کرونا در این روزها قابل توجه است به طوری که رکورد بستری و فوتی‌ها را در استانها تجربه کردیم.

از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور حدود ۸۰ درصد مردم از ماسک استفاده می کردند اما به تدریج که پیام ها و تبلیغات در مواجهه با بیماری کووید ۱۹ به مسئله روزمره تبدیل شد، این موج از حساسیت و نگرانی نیز فروکش کرد و مردم همانند روزهای اول استفاده از ماسک را جدی نگرفتند و بازتاب این بی توجهی منجر به رسیدن موج اول، دوم و سوم این بیماری شد.

متاسفانه امروز نیز با فوت ۳۳۵ نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۱ هزار و ۹۸۵ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور افزود: تاکنون ۵۵۶ هزار و ۸۹۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و از دیروز تا  امروز ۲ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۱۳۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۲۱۴ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب،  مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۵۶ هزار و ۸۹۱ نفر رسید.

سیما سادات لاری ادامه داد: خوشبختانه تاکنون ۴۴۶ هزار و ۶۸۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۹۳۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت نشان کرد: تاکنون چهار میلیون و ۶۵۸ هزار و ۷۲۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

افزایش فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در استان اردبیل

آمار منتشر شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نشان می‌دهد که در شبانه‌روز گذشته تعداد فوتی‌ها و تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در این استان افزایش یافته است.

بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، در شبانه‌روز گذشته پنج نفر از مبتلایان به بیماری کرونا جان خود را از دست داده و ۶۱ فرد مبتلای جدید نیز در مراکز درمانی این استان بستری شدند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در تشریح آخرین وضعیت شیوع کرونا در این استان گفت: استان اردبیل با میانگین ابتلای ۴۰ تا ۵۰ نفر روزانه در یک ماه گذشته، در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارد.

دکتر حبیب‌زاده با اشاره به آمار بالای شیوع کرونا در شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر و پارس‌آباد از مردم خواست تا برای مهار بیماری کرونا، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی را در اولویت قرار دهند.

محدودیت‌های کرونایی در لرستان تمدید شد

دبیر کمیته اطلاع رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا لرستان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا تمام محدودیت‌های کرونایی در این استان تا جمعه نهم آبان ماه تمدید شد.

حسین رضا فتایی روز جمعه به رسانه‌ها اعلام کرد: در پی ادامه روند وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا در استان و در راستای پیشگیری و مقابله با این بیماری، با تصمیم ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، تمامی محدودیت های مصوب تا پایان روز جمعه نهم آبان ماه تمدید می شود.

 

محدودیت‌های کرونایی در یزد تمدید شد

استاندار یزد با اشاره به روند صعودی شیوع کرونا از تشدید محدودیت‌ها تا نهم آبان ماه در این استان خبر داد.

محمدعلی طالبی: رفت و آمدهای خانوادگی شبانه ممنوع اعلام شده و نیروهای انتظامی را موظف کردیم تا خودروهایی که به صورت خانوادگی و جمعی در حال تردد در سطح شهر هستند، جریمه شوند.

۳۱۶ بیمار در بخش‌های کرونایی استان بوشهر بستری هستند

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر نیز گفت که  در حال حاضر ۳۱۶ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

دکتر سعید کشمیری  اعلام کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۵ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند.

شمار بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌های زنجان به ۵۰۰ نفر رسید

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در زمان حاضر شمار بستری‌هایی کرونایی در بیمارستان‌های این استان به ۵۰۰ نفر رسید که این وضعیت بسیار نگران کننده است، چرا که تجهیزات درمانی بسیار محدوده بوده و تداوم این وضعیت چالش برانگیز خواهد بود.

دکتر علیرضا آرمانی کیان افزود: متاسفانه به اوج سوم شیوع کرونا در حال نزدیک تر شدن هستیم و این وضعیت نشان می دهد شرایط بحرانی کنونی موجب خواهد شد که در آینده نزدیک شاهد صدمات بیشتری باشیم.

وی اضافه کرد: با توجه به وضعیت کنونی هنوز عده ای به این باور نرسیده اند که کرونا در کمین همگان است و همین بی توجهی به پروتکل های بهداشتی می تواند آنان را مبتلا و راهی بیمارستان کند.

شمار مبتلایان به کرونا در شرق استان سمنان به ۲ هزار و ۳۵۰ تن رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان به ۲ هزار و ۳۵۰ تن رسید ، گفت : سیر صعودی ابتلا و بستری بیماران کرونایی همانند سایر نقاط در استان سمنان هم مشهود است.

ایوان و دره شهر ایلام در ردیف مناطق بحرانی کرونا قرار گرفتند

شهرستان های ایوان و دره شهر استان ایلام در ردیف ۴۳ منطقه بحرانی کرونا در کشور قرار گرفتند و بر این اساس نماز جمعه در این ۲ شهرستان برگزار نشد.

تمدید محدودیت های کرونایی ایلام برای چهارمین هفته متوالی

محدودیت های کرونا در پی صدور اطلاعیه ای از سوی استانداری ایلام به مدت یک هفته دیگر و برای چهارمین هفته متوالی در این استان تمدید شد.

در این اطلاعیه اعلام شده است که در پی تشدید وضعیت کرونا در مناطق مختلف استان بنا به پیشنهاد ستاد استانی و تأیید ستاد ملی کرونا محدودیت های ایجاد شده به مدت یک هفته دیگر تمدید می شود.

محدودیت‌های جدید کرونایی در شهرستان دیلم اعمال می شود

معاون امورعمرانی فرمانداری دیلم استان بوشهر گفت: براساس دستور استاندار بوشهر در جلسه اخیر ستاد مبارزه با کرونا و دستور فرماندار این شهرستان، محدودیت های جدید در مقابله با این بیماری اعمال می‌شود.

محمد طاهری افزود: بر اساس تدابیر و تمهیدات اتخاذ شده، اعمال برخی محدودیت‌های ترددی بویژه جلوگیری از تجمع های غیرضروری و متراکم جمعیتی در بازار و ساحل این شهرستان اجرایی می‌شود. 

وی اظهارداشت: محدودیت دسترسی به ساحل شهرهای بندردیلم و بندرامام حسن با همکاری شهرداران هر دو شهر، اعمال خاموشی گذرهای منتهی به ساحل بمنظور جلوگیری از هرگونه تجمع و  جلوگیری از  برپایی چادر با برپایی  و استقرار گشت نظارتی دستگاه‌های اجرایی مرتبط و نیروی انتظامی بخشی از اعمال محدودیت های جدید کرونایی در این شهرستان است.

منبع خبر