بازتاب‌ گسترده دوئل انتخاباتی ترامپ و بایدن

اقتصاد ایران: آخرین مناظره انتخاباتی امریکا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری داشت و بر خلاف مناظره نخست، نکات بسیار مهمی بین دو نامزد انتخابات ایالات متحده مطرح شد.   به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، آخرین مناظره ترامپ و بایدن در در دانشگاه بلمونت Belmont در شهر نشویل Nashville ایالت تنسی حول محور‌های از پیش تعیین شده […]

اقتصاد ایران: آخرین مناظره انتخاباتی امریکا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری داشت و بر خلاف مناظره نخست، نکات بسیار مهمی بین دو نامزد انتخابات ایالات متحده مطرح شد.

 
به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، آخرین مناظره ترامپ و بایدن در در دانشگاه بلمونت Belmont در شهر نشویل Nashville ایالت تنسی حول محور‌های از پیش تعیین شده به پایان رسید که بازتاب گسترده ای در رسانه‌های خبری جهان و آمریکا به همراه داشت.
 
نخست وزیر پیشین قطر: جو بایدن پیروز انتخابات آمریکاست
“حمد بن جاسم‏”، نخست وزیر پیشین قطر در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: شواهد مربوط به انتخابات آمریکا حاکی از آن است که جو بایدن، نامزد دموکرات پیروز خواهد شد، هرچند بعید نمی‌دانم عکس این مطلب رخ دهد و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا همچنان برای چهار سال دیگر در کاخ سفید ماندگار شود.
5498558 286 1 1 1 1 1
استاد دانشگاه استنفورد، سخنان ترامپ در مناظره را زیر سوال برد
“خلیل برهوم”،استاد دانشگاه استنفورد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العربیه، درباره نظرات دونالد ترامپ و جو بایدن در مناظره شب گذشته در مورد شیوع ویروس کرونا گفت: جواب این سوال را که نظر ترامپ یا بایدن درباره شیوع کرونا درست است، باید از بیش از ۲۲۲ هزار نفری شنید که جانشان را بر اثر ابتلا به این بیماری در آمریکا از دست دادند. باید از خانواده‌های این افراد سوال کرد.
برهوم افزود، ترامپ می‌تواند با چرب زبانی، سم مار به شما بفروشد، اگر به سخنان ترامپ گوش کنید تصور می‌کنید، همه مسایل خوب است و کرونا خطری ندارد و به زودی واکسن آن عرضه خواهد شد. اما واقعیت‌های جهان متفاوت از سخنان ترامپ است.
استاد دانشگاه استنفورد تاکید کرد، آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده اند که ترامپ نمی‌تواند واقعیت را بیان کند، ناکامی دیگر ترامپ آن است که نمی‌تواند در جامعه آمریکا در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی یا اقتصاد اتحاد ایجاد کند. ناتوانی ترامپ در چهار سال گذشته در این زمینه ثابت شده است. سخنان ترامپ فقط خطاب به سفیدپوستان است، اما این اقدام برای پیروزی مجدد او در انتخابات کافی نیست.
خلیل برهوم افزود: بسیاری از ناظران معتقدند رئیس اطلاعات ملی آمریکا یکی از بزرگترین طرفداران ترامپ است و به همین علت، شاهد انتشار گزارشی با انگیزه سیاسی از طرف او درباره دخالت طرف‌های خارجی در انتخابات بودیم. از زمانی که دونالد ترامپ به کاخ سفید پا گذاشت، بسیاری از نهاد‌ها و سازمان‌ها در آمریکا به سیاسی کاری و جانبداری حزبی کشیده شدند؛ بسیاری از ژنرال‌های سابق آمریکایی هم معتقدند اگر ترامپ در کاخ سفید باقی بماند، بسیاری از نهاد‌های دموکراتیک در آمریکا به خطر خواهند افتاد. 
 
 
العالم: نامزد‌های ریاست جمهوری آمریکا و اتهام زنی‌های متقابل
شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد که مناظره پایانی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان و جوبایدن نامزد دمکرات‌ها شاهد اتهام زنی‌های متقابل دو طرف در خصوص مسائل فساد و کرونا بود.
در حالیکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نامزد جمهوریخواهان، رقیب خود جوبایدن را به دریافت پول از چین و اوکراین متهم کرد؛ جوبایدن نیز از نحوه مدیریت دولت ترامپ در بحران کرونا انتقاد کرد.
این در حالی است که دو طرف یکدیگر را به داشتن روابط مشکوک با کشور‌های خارجی متهم کردند.
 
 
قطع میکروفون ترامپ به دلیل تخطی از وقت تعیین شده در مناظره
رئیس جمهور آمریکا در جریان آخرین مناظره ریاست جمهوری به اولین نامزدی تبدیل شد که به دلیل تخطی از وقت تعیین شده برای وی و براساس قوانین جدید مناظره، میکروفونش قطع شد.
 
 
مبهوت شدن بینندگان مناظره از اشاره بایدن به هیتلر  
جو بایدن با اشاره عجیب به آدولف هیتلر در آخرین مناظره انتخاباتی با رقیب خود ترامپ‏‎‏، ببیندگان را شوکه کرد.
شبکه خبری فاکس نیوز نوشت، ترامپ در این مناظره درباره رابطه اش با “کیم جونگ اون”، رهبر کره شمالی گفت: «ما در جنگ نیستیم و رابطه خوبی داریم.»
وی افزود: «حسن رابطه با سران کشور‌های دیگر چیز خوبی است.»
بایدن در پاسخ گفت: «مثل این است که بگویی ما با هیتلر رابطه خوبی داشتیم، آن هم قبل از آنکه به اروپا حمله کرد.»
چند دقیقه بعد از بیان این سخنان، نام هیتلر، رهبر آدمکش حزب نازی آلمان در حالی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که بینندگان مات و مبهوت شده بودند و نمی‌توانستند باور کنند بایدن از یکی از بدنام‌ترین دیکتاتور‌های تاریخ نام برده است.
 
آمار دفعات حمله ترامپ و بایدن به یکدیگر در مناظره امروز
“زید بنیامین”، خبرنگار عراقی مقیم آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر ضمن انتشار عکسی از پخش مناظره ترامپ و بایدن از شبکه سی بی اس ان نوشت: در این مناظره ترامپ ۱۲۳ بار به بایدن حمله کرد و ۲۴ بار سخن او را قطع کرد؛ بایدن نیز ۸۹ بار به ترامپ حمله و ۲۵ بار کلام او را قطع کرد.
5498418 577 1 1 1 1 1
 
کنایه استفان والت به مناظره ترامپ و بایدن
کنایه استفان والت استاد روابط بین الملل به بخشی از مناظره شب گذشته ترامپ و بایدن، اگر ایران این کار را کرده بود، پمپئو دست بردار نبود!
اگر ایران ۵۴۵ کودک را از والدین خود جدا می‌کرد و سپس نمی‌توانست آن‌ها را دوباره به هم برساند، و اگر ایران می‌گفت این کار خوبی بود، پمپئو هرگز دست از نکوهش برنمی داشت، حالا رئیسش این کار را انجام داده است؛ این آمریکای من نیست!
 
چرا بایدن در طول مناظره مدام به پایین نگاه می‌کند؟
“دونالد ترامپ جونیور”، پسر رئیس جمهور آمریکا در توییتی نوشت: چرا بایدن مدام به پایین نگاه می‌کند؟ انگار یادداشت‌های از قبل نوشته‌ای دارد، آیا او نمی‌تواند اصول و سیاست‌های خود را به خاطر بسپارد؟! به او دقت کنید همه موارد را از یادداشت می‌خواند.
5498543 390 1 1 1 1 1
 
نظرسنجی سی ان ان: ترامپ بازنده مناظره امروز با بایدن بود
در اولین نظرسنجی علمی انجام شده پس از مناظره که توسط SSRS انجام شده، ۵۳٪ از رای‌دهندگان آمریکایی معتقدند جو بایدن برنده‌ی مناظره بوده‌است و تنها ۳۹٪ دونالد ترامپ را برنده‌ی این مناظره می‌دانند.
5498329 136 1 1 1 1 1
 
طبق نظرسنجی فاکس‌نیوز، رسانه نزدیک به جمهوری‌خواهان ترامپ با کسب ۷۴ درصد آراء پیروز مناظره امشب بوده است.
5498331 580 1 1 1 1 1
 
تحلیلگر آمریکایی: پیام بایدن، اتحاد بود و پیام ترامپ، دودستگی!
تحلیگر شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی اعلام کرد، مناظره امروز بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه با جو بایدن نامزد حزب دموکرات، مناظره‌ای بهتر از مناظره قبلی بود، زیرا مردم با شنیدن صحبت‌های دو طرف می‌توانند تفاوت‌های آن‌ها را ارزیابی کنند.اما ازنظر محتوای مطالب مطرح شده باید گفت که ترامپ از همان الگو‌های قبلی دنباله روی کرد به این صورت که خطر ویروس و اوج گرفتن مجدد بیماری را کم اهمیت جلوه دهد که در حال حاضر دامنگیر کشور است آنهم درحالیکه کشورمان به سمت فصل تعطیلات می‌رود.
تحلیگر این شبکه آمریکایی افزود،. ترامپ تلاش کرد کار‌هایی را انجام بدهد که به نظرم، ​جو بایدن می‌کوشید از آن‌ها بهره برداری کند به این صورت که کشور را به ایالت‌های آبی (طرفدار دموکراتها) و ایالت‌های قرمز (طرفدار جمهوریخواهان) تقسیم کند. او چندین مرتبه از این سخن گفت که ایالت‌های آبی فلان کار را انجام داده اند.ترامپ بار‌ها از عبارت فرمانداران دموکرات درباره این ایالت‌ها استفاده کرد. اما اگر به تبلیغات تلویزیونی که ستاد انتخاباتی بایدن در حال حاضر پخش می‌کند نگاه کنید می‌بینید که این پیام‌ها درباره ویروس کرونا یا بهره برداری از نفت شل یا امثال آن نیست بلکه درباره وحدت است و اینکه کشور متحد شود.
این کارشناس آمریکایی افزود، در مناظره امروز هم دیدیم که جو بایدن به دفعات می‌گفت که نمی‌خواهد این کار را انجام دهد (کشور را دو دسته کند). اما رئیس جمهور ترامپ در سخنانی که هر روز مطرح می‌کند دقیقا به همین محتوا اشاره دارد. او در همه مصاحبه هایش هم این سخنان را مطرح کرده است.

 
 
گزارشگر آمریکایی: ترامپ در مناظره بسیار دروغ گفت
“دانیل دیل”، تحلیگر آمریکایی در گفتگو با  شبکه تلویزیونی سی ان ان تاکید کرد ترامپ در مناظره امروز بسیار دروغ گفت.
دانیل دیل : رفتار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مناظره امروز درمقابل نامزد حزب جمهوریخواه با جو بایدن نامزد حزب دموکرات، ​بهتر از گذشته بود، اما او بیش از گذشته، دروغ گفت؛ او انبوهی از مطالب را بیان کرد که در آن‌ها صداقت نبود. بخش اعظم این مطالب را قبلا نیز در تجمع‌های انتخاباتی او شنیده بودیم ازقبیل صحبت‌هایی که او درباره بیماری همه گیر کووید ۱۹ یا سیاست خارجی یا عملکرد خودش یا کارنامه دموکرات‌ها مطرح کرده بود. ترامپ به صورت مرتب این حرف‌ها را تکرار می‌کرد. بایدن هم در این مناظره، کاملا بی عیب و نقص نبود. او چند ادعا مطرح کرد که گمراه کننده بود.
دانیل دیل در ادامه افزود: بیماری کووید ۱۹ همچنان با ما است و از بین نرفته است. رئیس جمهور ترامپ در فاصله فوریه تا دهم اکتبر، سی و هشت مرتبه گفت که این بیماری از بین خواهد رفت. این سخن او هشت ماه پیش اشتباه بود. الان هم این سخن او اشتباه است. آمار مبتلایان به این بیماری وحشتناک است. هر روز شصت هزار مورد جدید تایید شده از ابتلا به این بیماری در آمریکا ثبت می‌شود. رئیس جمهور ترامپ دوست ندارد از این شاخص موارد ابتلا استفاده کند. شمار افراد بستری شده نیز در حال افزایش است. متاسفانه آمار مرگ و میر نیز در حال افزایش است. پس می‌بینیم که ما به هیچ وجه در حال عبور از این بیماری نیستیم. این بیماری در حال از بین رفتن نیست. اوضاع در آمریکا در حال بدتر شدن است.
 

منبع خبر