به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، محمد اسماعیل اکبری پنجشنبه شب در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی درباره وضعیت مدیریت ویروس کرونا در کشور افزود: در حال حاضر در مسیری حرکت می‌کنیم که باید هشت ماه پیش انجام می‌دادیم. یعنی همه نظام باید ویروس کرونا را جدی بگیرند. ویروس باید ردیابی شود و اگر بیمار شناسایی شد، باید […]

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، محمد اسماعیل اکبری پنجشنبه شب در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی درباره وضعیت مدیریت ویروس کرونا در کشور افزود: در حال حاضر در مسیری حرکت می‌کنیم که باید هشت ماه پیش انجام می‌دادیم. یعنی همه نظام باید ویروس کرونا را جدی بگیرند. ویروس باید ردیابی شود و اگر بیمار شناسایی شد، باید ساختاری وجود داشته باشد که بدانیم آن بیمار کجا مبتلا شده است. پیگیری ویروس کاری است که در جنوب شرقی آسیا اتفاق افتاد. همچنین متوجه شویم که چه کسانی با فرد مبتلا ارتباط نزدیک داشتند. اگر این اقدامات انجام نشود، وضعیت از این نیز بدتر خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی می‌گویند شهر را ببندید، بلکه باید قرنطینه هوشمند انجام داد. حتی در چین، محله‌های ووهان بسته شد. اغلب هتل‌ها را گرفتند و در اختیار قرنطینه گذاشتند.

مشاور وزیر بهداشت بیان کرد: در دنیا به توافق نانوشته‌ای رسیده‌اند که اگر حرف می‌زنیم، باید تاییدیه تست مولکولی داشته باشیم. وقتی فقط به اندازه ۲۵ هزار تست روزانه پول داریم، همان میزان را انجام می‌دهیم. بسیاری از کشورهایی که در تلویزیون می‌گوییم وضع‌شان بد است، بسیار وضع بهتری از ما دارند. ۱۱ میلیون نفر در کشور سالمند هستند یا بیماری زمینه‌ای دارند و در جامعه حضور دارند و این گرفتاری‌ها برای آنها بیشتر ایجاد می‌شود.

به نظام شبکه بهداشت بها بدهیم، معجزه می‌کنند

اکبری گفت: در اسفند ماه کارهای مهمی توسط نظام شبکه بهداشت انجام شد و کاش ادامه پیدا می‌کرد. در مورد کرونا، حوزه درمان باید از غربال بهداشت عبور کند. نظام شبکه بهداشت قدرتمندی در کشور داریم که کار خود را بلد هستند و اگر به آنها بها بدهیم، معجزه می‌کنند.

وی ادامه داد: باید نظام شبکه را تقویت کنیم تا هم کار پیشگیری و هم پیگیری ویروس را انجام بدهند. کشف ویروس یکی از اقدامات است؛ پاسخ سریع این است که اجازه ندهیم فرد در خیابان راه برود. در ساختار علمی کنترل اپیدمی، اگر نقاهتگاه نباشد، ما باختیم.

مشاور عالی وزیر بهداشت اظهار کرد: قدرت این را داریم که از طریق نظام شبکه با همه مردم در ارتباط باشیم. اگر وزارت ارتباطات کمک کند خیلی خوب است، اما اگر به کمک نیامدند هم روش‌های خودمان را داریم. کسی که مرد بهداشت است، هیچ وقت شکست نمی‌خورد.

وی افزود: باید ویروسی عمل کنیم و هرجا ویروس کرونا رفت، تعقیبش کنیم. حتی جریمه‌ها نیز باید بیشتر شود، اما ممکن است به وضعیتی ختم شود که نارضایتی ایجاد کند. فضای اجتماعی شکننده است و نمی‌توان با چوب رفتار کرد.

عملکرد ویروس کرونا در بدن

اکبری گفت: ویروس یک توده پروتئینی با گیرنده‌های ویژه است. این توده از همان جنسی است که در ژن ما وجود دارد. ویروس برخی سلول‌ها مثل دستگاه تنفس و بینی و چشم را بیشتر دوست دارد. هرجا که وارد شود، در زنجیره دی ان ای دخالت کرده و نسخه نویسی ژنوم را جدید می‌سازد و به سلول دستور می‌دهد که پروتئین جدیدی بسازد و نتیجه آن، ایجاد طوفان‌های التهابی است.

وی افزود: ویروس کرونا، میکروب و انگل نیست که آن را بکشیم. اگر میزبان فوت کند یا ایمن شود، از بین می‌رود. در نتیجه بسیار علاقه دارد که میزبان را نگه دارد. بنابراین به ژن انسان‌ها نیز ارتباط دارد.

نباید بحث دارو را در رسانه مطرح کنیم

مشاور عالی وزیر بهداشت اظهار کرد: بحث دارو درباره ویروس کرونا صد درصد فنی است. نباید بحث دارو را در رسانه مطرح کنیم. وقتی دارو در رسانه مطرح شود یا به معنی دلالی یا اشکال درباره دارو است. بسیاری از افراد پز رمدسیویر دادند و بعد در مطالعه اخیر متوجه شدند هیچ خاصیتی ندارد و حتی عوارض قلبی و کشنده دارد. ویروس کرونا فعلا دارویی ندارد.

منبع خبر