به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از رویترز، سازمان ملل متحد امروز گزارش داد که علیرغم بهبود شکننده اوضاع تجارت جهانی که چین پیشران آن است، ارزش مبادلات تجاری در جهان نسبت به سال گذشته ۷ تا ۹ درصد کاهش داشته است. این گزارش که توسط کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل به نام آنکتاد، ارائه […]

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از رویترز، سازمان ملل متحد امروز گزارش داد که علیرغم بهبود شکننده اوضاع تجارت جهانی که چین پیشران آن است، ارزش مبادلات تجاری در جهان نسبت به سال گذشته ۷ تا ۹ درصد کاهش داشته است.

این گزارش که توسط کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل به نام آنکتاد، ارائه شده می‌گوید هیچ منطقه‌ای در جهان از سقوط متوسط ۱۹ درصدی تجارت جهان در سه ماهه دوم سال جاری که به خاطر کرونا پیش آمده مستثنی نبوده است.

این گزارش می‌افزاید البته در سه ماهه سوم اوضاع کمی بهبود یافته اما همچنان ۴٫۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

آنکتاد می‌گوید بهبود اوضاع در صنایعی مانند نساجی، وسایل خانگی و اداری به همراه تجهیزات پزشکی در سه ماهه سوم رشد کرده اما بازار انرژی و خودرو افت داشته است.

این گزارش در ارزیابی اولیه خود اعلام کرده که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ نیز تجارت بین‌الملل رشد منفی ۳ درصدی را خواهد داشت.

سازمان ملل می‌گوید البته به خاطر اینکه معلوم نیست روند شیوع کرونا چگونه ادامه یابد شرایط نامطمئنی پیش روی جهان است.

انکتاد گفت در گزارش خود مدعی است در صورتی که شاهد شدت گرفتن دوباره شیوع کرونا طی ماه‌های آینده در جهان باشیم این مسئله می‌تواند شرایط بسیار فاجعه باری را برای سیاست گذاران ایجاد کرده و احتمالا به افزایش ناگهانی محدودیت‌های تجاری در جهان منجر خواهد شد.

این سازمان در گزارش خود می‌افزاید صادرات چین در سه ماهه سوم پس از آنکه در ماه‌های نخست امسال کاهش قابل توجهی داشت افزایش خوبی پیدا کرده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد رشد کرده است.

این سازمان مدعی است که میزان صادرات چین در ۹ ماه نخست سال جاری تقریبا برابر صادرات این کشور در مدت مشابه سال گذشته است.

اوایل این ماه سازمان تجارت جهانی پیش‌بینی خود نسبت به تجارت در حوزه بین‌الملل را به خاطر بهبود اوضاع از ماه ژوئن به بعد تغییر داد و گفت در سال ۲۰۲۰، ۹٫۲ درصد تجارت کمتری نسبت به سال ۲۰۱۹ انجام خواهد شد.

این سازمان همچنین گفت با توجه به اعمال قرنطینه‌های بیشتر در کشورهای جهان برای سال ۲۰۲۱ روند بهبود آهسته‌تر اوضاع نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، تجربه خواهیم کرد.

منبع خبر