وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در حالی روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کردند که قرار است روز جمعه با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار کنند که واشنگتن پیش تر اقدام سازنده و مثبتی برای کاهش تنش ها در قره باغ انجام نداده و اقدامات مثبت تنها از سوی همسایگان این دو کشور […]

 وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در حالی روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کردند که قرار است روز جمعه با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار کنند که واشنگتن پیش تر اقدام سازنده و مثبتی برای کاهش تنش ها در قره باغ انجام نداده و اقدامات مثبت تنها از سوی همسایگان این دو کشور مشاهده شده است.

مساله دیگر در مورد تصمیم واشنگتن برای ایفای نقش بیشتر در مناقشه قره باغ این است که به نظر می رسد دونالد ترامپ فرصت جدیدی برای امتیازگیری سیاسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیدا کرده است.

ترامپ که جایگاه خود را در برابر جو بایدن نامزد دموکرات‌اش در خطر می بیند، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به دنبال این است از هر فرصت و تحول سیاسی در جهان به سود خود بهره ببرد که به نظر می رسد مناقشه ادامه دار قره باغ یکی از این فرصت هاست.

دولتمردان آمریکایی در حالی پس از گذشت بیش از ۲۰ روز از درگیری‌های جدید قره‌باغ تازه به فکر حل این مناقشه افتاده است که روسیه و ایران از زمان آغاز این مناقشه همواره بر حل و فصل این تنش و بر ارائه هر نوع کمکی تاکید داشته اند.

در همین حال ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز گذشته اعلام کردند که درگیری های شدیدی در اطراف قره‌باغ رخ داد به طوریکه ۴۳ نیروی نظامی این منطقه جان خود را طی این درگیری‌ها از دست دادند.

کارشناسان همچنان نگران هستند تداوم این مناقشه موجب افزایش اختلافات روسیه و ترکیه خواهد شد.

مقامات جمهوری خودخوانده قره باغ اعلام کرده اند که از زمان آغاز درگیری های جدید در این منطقه ۷۷۲ نظامی‌ و ۳۷ غیرنظامی کشته شده اند.

در همین حال وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که عملیات جدید نیروهای جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ ناموفق بود.

خبرگزاری آرمن پرس نیز گزارش داد که عملیات های نظامی در منطقه قره باغ همچنان ادامه داشته و اوضاع متشنج است.

وزارت دفاع ارمنستان تصریح کرد که صبح روز چهارشنبه نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان حملاتی را در مناطق شمالی و جنوبی انجام دادند.

وزارت دفاع جمهوری آذرربایجان  امروز چهارشنبه در گزارشی مدعی شد که بر اثر عملیالت نظامی ارتش جمهوری آذربایجان لشکر ۱۸ موتوری ارمنستان در محورهای جبرایل و قوبادلی در قره باغ عقب نشینی کرده است.

درگیری های نظامی میان نیروهای دو طرف روز گذشته و بامداد امروز در محورهای “آقدره “، “فضولی –جبرایل ” و “قوبادلی” با شدت ادامه داشته است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در عین حال از سرنگون کردن یک فروند پهپاد نظامی ارمنستان در شب گذشت بر فراز شهر “گنجه ”  خبر داد.

در همین حال ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت و گوی تلفنی، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه را از تلاش های مسکو برای کاهش دامنه مناقشه قره باغ مطلع کرد.

رئیس جمهوری روسیه، طرف فرانسوی را از گام های روسیه برای جلوگیری از تشدید اقدامات جنگی و از سرگیری مذاکرات به منظور حل و فصل سیاسی-دیپلماتیک مسائل قره باغ مطلع کرد.

وی بر اهمیت رعایت توافق های برای برقراری آتش بس در قره باغ در روزهای ۱۰ و ۱۷ ماه اکتبر جاری از سوی طرف های درگیر در مناقشه تاکید کرد.

خبرگزاری آرمن پرس همچنین روز چهارشنبه اعلام کرد که وزیر خارجه ارمنستان روز چهارشنبه برای مذاکره با مقامات روسیه وارد مسکو شد.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان ۲۵ روز است که ادامه دارد و با وجود این که طرفین طی این مدت دو بار در باره آتش‌بس توافق کردند، ولی عملیات نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ همچنان ادامه دارد.

۳۱۱۳۱۱

منبع خبر