اخیرا در خبرها ادعای تولید دارویی برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا از سوی یکی از محققان همدانی منتشر شده، ولی تاکنون مستندات علمی این دارو مبتنی بر تایید آن اعلام نشده است. به گزارش ایسنا، با جهانی شدن ویروس کرونا همه کشورها به دنبال تولید دارو بودند تا بتوانند این بیماری را مهار کنند […]

اخیرا در خبرها ادعای تولید دارویی برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا از سوی یکی از محققان همدانی منتشر شده، ولی تاکنون مستندات علمی این دارو مبتنی بر تایید آن اعلام نشده است.

به گزارش ایسنا، با جهانی شدن ویروس کرونا همه کشورها به دنبال تولید دارو بودند تا بتوانند این بیماری را مهار کنند و به دنبال آن عزم همگانی برای تولید واکسن این بیماری شروع شد.

در ایران نیز با اعلام فراخوان‌هایی از سوی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، شرکت‌ها و محققان بسیاری تحقیقات گسترده‌ای را برای تولید دارو و واکسن آغاز کردند، ولی بر اساس مراجع علمی ملی و بین‌المللی به دلیل ناشناخته بودن ویروس کرونا تاکنون تولید هیچ داروی اختصاصی برای این بیماری تایید نشده است، ولی بر اساس پروتکل‌های درمانی ملی و بین المللی داروهایی را برای بهبود وضعیت بیماران مبتلا به کووید-۱۹ پیشنهاد کرده‌اند.

از جمله این داروهای پیشنهادی می‌توان به “اوسل تامیویر” برای درمان آنفلوآنزا اشاره کرد که کمیته علمی ستاد کرونا بی‌اثر بودن این دارو را به اثبات رسانده است.

داروی دیگر “کالترا” است که برای بیماری ایدز تجویز می‌شود، ولی این دارو به صورت انتخابی است و برای هر کسی که تقاضای دریافت را داشته باشد، تجویز می‌شود.

داروی “کلروکین” از دیگر داروهای پیشنهادی است که به دلیل عوارضی که در پی دارد، تجویز آن زیر سوال رفته است.

طرح کشوری داروی “فاوی‌پیراویر”، برای درمان آنفلوآنزا و تولید شده در کشور ژاپن است که اجرایی شد، ولی این دارو نیز از پروتکل درمانی حذف شده است.

داروی دیگری که در برنامه درمانی کرونا در نظر گرفته شده، داروی “اکتمرا ” Actemra است.

داروی “رمدسیویر” نیز از دیگر داروهای پیشنهادی است که یکی از شرکت‌های دانش بنیان نیز به دانش فنی تولید آن دست یافته است که به گفته دکتر مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی ستاد کرونا داروهای “رمدسیویر” و “فاویپیراویر” به عنوان داروهای الزامی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ قلمداد نمی‌شوند.

وی در این خصوص گفت: داروی “فاویپراویر” هیچ اثری در درمان بیماران مبتلا نداشت و مصرف آن ممکن است برای بیماران آسیب رسان نیز باشد، ولی داروی “رمدسیویر” به عنوان موردی است که پزشک این اختیار را دارد و می تواند آن را برای بیماران مبتلا تجویز کند و این دارو به طور کامل از پروتکل درمان خارج نشده است.

رییس کمیته علمی ستاد کرونا تاکید کرد: ما در پروتکل درمانی، داروهای “کورتیکوئید استروئید” و “اینترفرون” را وارد کردیم و اجازه استفاده از آنها را دادیم. داروی “اینترفرون” دارویی است که می‌تواند با ویروس مقابله کند و “کورتیکوئید استروئید” نیز به عنوان دارویی برای مقابله با التهاب ریه تجویز می‌شود.

داروهایی که تولید می‌شوند و تایید نمی‌شوند

در این میان برخی از افراد ادعای تولید دارو برای درمان بیماران آلوده به ویروس کرونا دارند که از آن جمله یک محقق همدانی است که ادعا کرده دارویی در این زمینه به تولید رسانده است!

خبرنگار ایسنا برای پی‌جویی این موضوع با وی بارها تماس گرفت ولی این تماس‌ها راه به جایی نبرد.

وی در گذشته نیز از تولید پارچه‌های همیشه استریل خبر داده است و اعلام کرده است که این پارچه به اعمال نانو ذرات قابلیت آنتی باکتریال یافته است و این خاصیت حتی بعد از ۴ بار شست و شو از بین نرفته و می‌تواند جایگزین بسیاری از آنتی بیوتیک‎ها شود.

تولید داروی تبخال و آفت دهان از دیگر داروهای تولید شده از سوی وی است. این محقق همدانی گفته داروی درمان تبخال برای تبخال‌های اطراف دهان تولید شده و به صورت تصادفی مشاهده کرده که این دارو برای برای درمان تبخال تناسلی نیز مفید است.

این در حالی که تاکنون داروی اختصاصی برای درمان تبخال تناسلی در دنیا ارائه نشده است.

و حالا کرونا دستمایه تحقیقات این محقق قرار گرفته است که چهار سال قبل در مصاحبه‌ای با تلویزیون همدان اعلام کرد که دارویی برای درمان ویروس‌ها ساخته ‌است.

پس از شیوع کرونا ویروس، این دارو مورد توجه قرار می‌گیرد و به گفته وی این دارو به بیمارستان بقیه‌الله(عج) داده شد و در آنجا پس از بررسی‌های لازم و کسب نتایج رضایت‌بخش «کد اخلاق» دریافت کرد.

این دارو اخیرا نیز در مجلس توسط یکی از نمایندگان معرفی شده است؛ ولی تاکنون از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد زیست فناوری معاونت علمی و همچنین از سوی کمیته علمی ستاد ملی کرونا مستنداتی از این دارو مبنی بر تایید آن دریافت نشده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علاقه‌مند برای دریافت مستندات بیشتر از این دارو است تا بتواند به نحوه مقتضی نسبت به اطلاع‌رسانی در خصوص درمان‌های جدید بیماری کرونا به جامعه اقدام کند.

به گزارش ایسنا، احمد فلاحی نماینده مردم همدان در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اخطاری مستند به اصل ۱۲۱ قانون اساسی و با اشاره به آمار فوت ناشی از کرونا در هر ۶ دقیقه مدعی شد: “این در حالی است که برخی استان‌ها دارویی ساخته‌اند و من یک نمونه آن را آورده‌ام که هشت ماه پیش برای درمان قطعی کرونا معرفی شده اما به آن توجه نشده! مردم تلف می‌شوند و کسی به فکر مردم نیست. وزارت بهداشت هم با تمام تلاشی که کرده نیاز به کمک دارد. در دولت چه خبر است؟ چرا به آنها کمک نمی‌شود؟

انتهای پیام

منبع خبر