محمدابراهیم زارعی عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه پیک جدید کرونا طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی هر لحظه وسیعتر می‌شود، اظهار داشت: انتظار می‌رود مردم به منظور کاهش شیوع این ویروس و حفظ سلامتی خود و دیگران در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک جدی تر عمل کرده و از تجمعات […]

محمدابراهیم زارعی عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه پیک جدید کرونا طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی هر لحظه وسیعتر می‌شود، اظهار داشت: انتظار می‌رود مردم به منظور کاهش شیوع این ویروس و حفظ سلامتی خود و دیگران در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک جدی تر عمل کرده و از تجمعات عمومی و حتی خانوادگی نیز خودداری کنند.
وی اضافه کرد: طبق تصمیمات ستاد استانی مقابله با کرونا از ۲۰ مهر برای ۲ هفته برخی محدودیت‌ها برای کاهش شیوع ویروس کرونا اتخاذ شده که شامل تعطیلی تالارهای پذیرایی و عروسی،  عدم برگزاری هر گونه مراسم،  تجمع و عدم پذیرایی در رستوران‌ها و غذاخوری‌ها است از این رو انتظار می‌رود صاحبان این اصناف برای ارتقای سطح سلامت مردم، هشدارها را جدی بگیرند.
زارعی یادآور شد: مردم نیز باید به منظور سهولت تحقق مصوبات ستاد استانی کرونا در صورتی که عدم رعایت مصوبات ستاد ملی و استانی را در هر واحد صنفی مشاهده کردند موارد را به دانشگاه علوم پزشکی اطلاع دهند تا با آنها برخورد قانونی شود.
سرپرست معاونت سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری کردستان تاکید کرد: با توجه به تداوم وضعیت قرمز کرونا در استان و به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری، آموزش مجازی دانش آموزان همچنان برقرار و برخی اماکن پرخطر نیز تا ۲ هفته آینده تعطیل است.
وی با تاکید بر اینکه نماز جمعه و جماعات نیز در هیچ نقطه‌ای از استان اقامه نخواهد شد، گفت: در شرایط کنونی همه مردم باید نسبت به حفاظت از جان خود و اعضای خانواده شان و دیگر افراد جامعه ملزم باشند.
بیرون بر بودن غذا در رستوران‌ها و تعطیلی تالارهای پذیرایی و کنترل برگزاری مراسم عزا و جشن از دیگر مواردی بود که استاندار کردستان برآن تاکید کرد و افزود: آرایشگاه‌های زنانه هم در دو هفته قبلی همچنان فعالیت داشتند، بر اساس مصوب امروز تا ۲ هفته آینده حق فعالیت ندارند.

دکتر فرزین رضاعی رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز امروز پیشروی این استان به سمت یک فاجعه از نظر شیوع ابتلا به ویروس کرونا خبر داد و گفت: در صورتی که هشدارها جدی گرفته نشود و تماس فیزیکی مردم کاهش نیابد و استفاده از ماسک بیشتر نشود، باید منتظر مرگ ده ها نفر از عزیزانمان باشیم.
وی ادامه داد: در ۱۰ روز آینده وضعیت وخیم خواهد شد مگر اینکه سریعا رعایت مسایل بهداشتی تشدید و مهمانی‌های خانوادگی تعطیل شوند. حضور در مکان‌های شلوغ و پر جمعیت، مرگ بار خواهد بود و باعث ابتلای فرد و خانواده ها به کرونا خواهد شد.

بنابر آخرین گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ظهر دیروز تا امروز شنبه ۲۶ مهر، با شناسایی چهار هزار و ۱۰۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا، شمار مبتلایان در کشور به ۵۲۶ هزار و ۴۹۰ نفر رسید.

در شبانه روز گذشته ۲۵۳ نفر جان خود را از دست دادند و ۳۰ هزار و ۱۲۳ ایرانی از اسفند سال گذشته تاکنون داغدار عزیزانشان شدند.

۴۲۳ هزار و ۹۲۱ بیمار هم تاکنون بهبود یافته‌اند.

منبع خبر