فعالیت مرز باشماق در روزهای کرونایی

  ۲۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۸ گمرک «باشماق» مریوان که در استان کردستان قرار داد، طی پنج ماه منتهی به مرداد ماه امسال، رتبه نخست کشور را در حوزه ترانزیت کالا به خود اختصاص داد. همین موضوع نیز  باعث شد که حجم بزرگی از کالاها پشت ورودی‌های مرز قرار گیرند. از ابتدای امسال تا پایان […]

 

گمرک «باشماق» مریوان که در استان کردستان قرار داد، طی پنج ماه منتهی به مرداد ماه امسال، رتبه نخست کشور را در حوزه ترانزیت کالا به خود اختصاص داد. همین موضوع نیز  باعث شد که حجم بزرگی از کالاها پشت ورودی‌های مرز قرار گیرند.
از ابتدای امسال تا پایان مردادماه، میزان ترانزیت داخلی مبدا از این گمرک ۱۳ هزار و ۲۷۸ تُن، به ارزش ۹ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۶۸۵ دلار بوده است. گمرک‌های استان کردستان با شعب فعال در سنندج، باشماق مریوان و سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می‌کند.
گمرک سیرانبند و باشماق از مرزهای گمرکی رسمی و بین المللی استان هستند و گمرک مریوان نیز در زمینه ترانزیت، واردات و امور مسافری فعال است.
باشماق مریوان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید. تعامل مطلوب بین ایران و مسئولان اقلیم کردستان عراق باعث شد در شرایطی که بسیاری از مرزهای ایران بعد از شیوع کرونا تعطیل شدند، مرز باشماق فعال بماند. 

منبع خبر