به عبارت دیگر، شکست مرز ۳۰ هزار تومانی برای بازارساز گران تمام شد، چرا که یک نقطه مهم مقاومتی را از پیش روی خریداران برداشت و اطمینان آنها برای حمله سفته بازانه به بازار را بیشتر کرد. به گزارش اقتصادنیوز در مورد سقف بعدی قیمتی دلار توافق نظری در بازار وجود ندارد، ولی برخی از […]

 به عبارت دیگر، شکست مرز ۳۰ هزار تومانی برای بازارساز گران تمام شد، چرا که یک نقطه مهم مقاومتی را از پیش روی خریداران برداشت و اطمینان آنها برای حمله سفته بازانه به بازار را بیشتر کرد. به گزارش اقتصادنیوز در مورد سقف بعدی قیمتی دلار توافق نظری در بازار وجود ندارد، ولی برخی از معامله گران اعتقاد دارند که روند افزایش قیمت ها می تواند تا انتخابات آمریکا ادامه پیدا کند. رییس کل بانک مرکزی هم اشاره کرده است که سه هفته آتی می تواند دشوار باشد، ولی هم زمان هشدار داده است که بازار ارز از پرریسک ترین بازارهاست.

به نظر می رسد، نوسان گیران با استفاده از تعطیلی روزهای جمعه و شنبه، قصد دارند در معاملات پشت خطی قیمت دلار را با هیجان بیشتری مواجه کنند؛ آن ها تا زمانی که تشخیص ندهند، خط قرمز بعدی بازارساز برای مدیریت قیمت ها چه نقطه ای است، به احتمال زیاد به راحتی از بازار خارج نخواهند شد. مرز مقاومتی قبلی ۳۰ هزار تومان بود؛

خوشبین های بازار دلار را چند تخمین می زنند؟

 خوشبین ترین افزایشی های بازار اعتقاد دارند، دلار می تواند تا سقف ۴۰ هزار تومان هم رشد کند، ولی در معاملات شناور دی ماه، دلار با نرخ های بالای ۳۵ هزار تومان هنوز معامله نشده است؛ به همین دلیل حداقل برای شرایط کنونی مرز ۴۰ هزار تومانی، نقطه افزایشی خوشبینانه ای برای معامله گران بازار ارز است. با این حال، شکست نقاط ۳۴ و ۳۶ هزار تومانی می تواند افراد را باز هم برای خرید ارز وسوسه کند. بازارساز در هفته جاری فرصت دارد که با نگه داشتن دلار در کانال ۳۲ هزار تومانی یا کاهش آن به سطوح پایین تر تا حدی انتظارات افزایشی های بازار را تعدیل کند. قیمت دلار از ارزش بنیادی خود فاصله زیادی گرفته است و سیاست گذار می تواند با تصمیم های درست قیمت ها را در مسیر معکوس حرکت دهد. با این حال، اصرار بر اشتباهات گذشته، ریسکی است که می تواند وضعیت بازار را ملتهب نگه دارد.

چرا دلار مرز ۳۲ را شکست؟

اسکناس آمریکایی که روز شنبه از مرز ۳۰ هزار تومانی عبور کرد و روز یک شنبه به بالای ۳۱ هزار تومان رسید، سرانجام در آخرین روز هفته توانست بالای ۳۲ هزار تومان قرار بگیرد.

در آخرین روز هفته وضعیت بازار در ابتدای روز آرام بود، ولی به یکباره معامله گران با برجسته کردن اطلاعاتی که درباره فساد پسر بایدن در رسانه های غربی منتشر شده بود، سعی کردند نگرانی از پیروزی دوباره دونالد ترامپ را بزرگ تر جلوه دهند. آن ها خریدهای خود را در معاملات فردایی بالا بردند و در کنار این، نرخ حواله درهم هم با نزدیک شدن به محدوده ۸ هزار و ۹۰۰ تومانی، فاصله خود را با مرز ۹ هزار تومانی کاهش داد.

با قرار گرفتن دلار بر روی عدد ۳۲ هزار و ۱۰۰ تومان در انتهای هفته میزان بازدهی این ارز طی یک هفته به حدود ۸ درصد رسید. افزایش قیمت دلار موجب شد که سکه هم در کانال ۱۶ میلیون تومانی پیش روی کند و بر روی عدد ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قرار بگیرد. ثبت این عدد به معنای بیش از ۱۱ درصد رشد در یک هفته بود. با این حال، صدرنشین بازارها درهفته ای که گذشت، ربع سکه بود که حدود ۱۶ درصد بازدهی را ثبت کرد.

منبع خبر