دورخیز بازارهای مالی برای پیروزی دموکرات‌ها

[ad_1] به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران  به نقل از بلومبرگ، کاخ سفید در تلاش است تا یک بسته کمک اقتصادی ۱٫۸ هزار میلیارد دلاری را هر چه زودتر پس از توافق با کنگره اجرا کند اما هنوز مشخص نیست که آیا اجرای این بسته به پیش از انتخابات خواهد رسید یا خیر. سنای آمریکا با اجرای بسته‌های […]

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران  به نقل از بلومبرگ، کاخ سفید در تلاش است تا یک بسته کمک اقتصادی ۱٫۸ هزار میلیارد دلاری را هر چه زودتر پس از توافق با کنگره اجرا کند اما هنوز مشخص نیست که آیا اجرای این بسته به پیش از انتخابات خواهد رسید یا خیر.

سنای آمریکا با اجرای بسته‌های اقتصادی گران مخالف است و میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا هم گفته اولویت این بانک انتخاب دادگاه قاضی عالی آمریکاست نه بسته کمک اقتصادی.

علیرغم مبهم بودن زمان اجرای بسته کمک اقتصادی اما سهامداران معتقدند که این بسته بالاخره اجرا خواهد شد و روی آن حساب کرده‌اند.

در واقع این نگاه در سطح بازار وجود دارد که فارغ از اینکه چه کسی در انتخاب پیش رو موفق خواهد شد کمک به رشد اقتصادی آمریکا یکی از اولویت‌های دولت آینده خواهد بود.

با توجه به آنکه جو بایدن روز به روز در حال پیشی گرفتن بیشتر ترامپ در نظرسنجی‌ها است سهامداران و سرمایه‌گذاران در حال آماده کردن خود برای روی کار آمدن یک دولت دموکرات هستند.

در واقع انتظار می‌رود که در صورتی که دولت آتی از طرف دموکرات‌ها باشد در اوایل سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش بیشتر هزینه کرد دولتی، سیاست تجارت بین‌المللی کم تنش‌تر و تمرکز روی زیرساخت‌ها و انرژی‌های پاک در آمریکا باشیم.

به عنوان مثال از رشد قابل توجه سهام شرکت‌های فعال در حوزه انرژی‌های پاک می‌توان استنباط کرد که بازار روی پیروزی بایدن حساب کرده و خود را برای بهبود اوضاع در صنعت انرژی‌های پاک آماده می‌کند.

ارزش دلار نیز نزولی بوده چرا که این نگاه وجود دارد که افزایش هزینه کرد دولتی در سایه پیروزی دموکرات‌ها به رشد کسری بودجه و کسری تجاری آمریکا منجر خواهد شد.

در واقع بازارها انتظار دارند که بایدن پس از به دست گرفتن افسار دولت در آمریکا سیاستی ملایم‌تر و کمتر مقابله جویانه در برابر دیگر کشورها به خصوص چین در پیش گیرد.

[ad_2]

منبع خبر