هر فناوری که ارزبری را کم کند برای ما مهم است

[ad_1] اقتصاد ایران: دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: ما مشخص کردیم که زیست فناوری در کشور ما می تواند ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی را صاحب شود. به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری عصر پنجشنبه در مراسم افتتاحیه رویداد مسئله محور «ره نشان»؛ از جمله رویدادهای بنیاد ملی نخبگان […]

[ad_1]

اقتصاد ایران: دبیر ستاد توسعه زیست فناوری گفت: ما مشخص کردیم که زیست فناوری در کشور ما می تواند ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی را صاحب شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری عصر پنجشنبه در مراسم افتتاحیه رویداد مسئله محور «ره نشان»؛ از جمله رویدادهای بنیاد ملی نخبگان ذیل طرح شهید بابایی که در محل صندوق نواوری و شکوفایی به صورت آنلاین و حضوری برگزار شد گفت: چنین رویدادهایی می تواند پلی بین ستادهای پیشران علم و فناوری و دانشگاههایی که مرکز تعلیم و تعلم هستند باشد و این جای خوشحالی دارد.

قانعی افزود: ساختار معاونت علمی و فناوری به گونه ای طراحی شده که خود را بدهکار کشور می داند و همواره در صدد است که برخی موضوعات را به نتیجه برساند.

وی ادامه داد: در سندی که در ستاد توسعه زیست فناوری وجود دارد یک و نیم درصد از زیست فناوری دنیا سهم کشور ماست و یک و نیم درصد دیگر مربوط به صادرات محصولات حاصل از زیست فناوری از سوی کشور ما مشخص شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه ما مشخص کردیم که زیست فناوری در کشور ما می تواند ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی صاحب شود، بیان کرد: دام، طیور، آبزیان، دارو، غذا و … بخشی از این زیست فناوری هستند.

قانعی افزود: مدلی که ما شروع کردیم تا مشکلات را برطرف کنیم این بود که موضوع «ارزبری» را در نظر گرفتیم؛ هر فناوری که ارزبری را کم کند برای ما مهم است؛ در واقع در جایی که بالاترین ارزبری از کشور وجود دارد و وابستگی اقتصادی نیز در آن دیده می شود را باید در نظر بگیریم و آن را تبدیل به مسئله ای کنیم که نخبگان بتوانند آن را با راه حل های نوآورانه حل کنند.

وی با تاکید بر اینکه در اصل باید این سیستم یک شاخص باشد، بیان کرد: یک مسئله باید در سطح دانشگاهی تبدیل به مسئله ای علمی شود که حل شده آن مسئله و خروجی آن را در بازار ببنیم؛ این موضوع پیش از اینها پایان نامه بود اما اکنون مسائل جایگاه خوبی پیدا کرده اند. این مدل باید تبدیل به یک شاخص و مدلی شود تا با استفاده از آن سایر مسائل کشور را رفع کنیم.

وی ادامه داد: کمی طول کشیده که بفهمیم چاره حل مشکلات با جریان نخبگی امکان پذیر است اما حالا که می دانیم باید این رویه را به صورت مستمر در پیش بگیریم و باید افقی در این راستا طراحی شود .

وی افزود: همچنین یکی از اشکالات در صنعت ما این است که صنایع به مسئله های خودشان واقف نیستند اما جریان نخبگی باید به سمت صنایع برود تا مسائل را حل کنند. لذا جریان نخبگی باید به سمت این صنایع برود تا بدانند مسائلشان چیست.

[ad_2]

منبع خبر