علت اصلی گرانی مسکن چیست؟

[ad_1] سارا صفاری: در ‌شرایط‌ تورمی تبدیل وجوه نقد به ارز، طلا، سکه و سرمایه‌ای ‌نظیر ملک برای ممانعت از تهدید آب شدن ارزش پول نقد از سوی هر فردی محتمل به‌ نظر می‌رسد. تورمی که ‌بر ‌سفره‌های ‌مردم، سقف‌ بالای‌ سرشان، وسیله حمل‌ونقل‌، سلامت ‌و‌ آینده‌شان سایه انداخته‌ است. اما با چشم‌پوشی بر تمام […]

[ad_1]

سارا صفاری: در ‌شرایط‌ تورمی تبدیل وجوه نقد به ارز، طلا، سکه و سرمایه‌ای ‌نظیر ملک برای ممانعت از تهدید آب شدن ارزش پول نقد از سوی هر فردی محتمل به‌ نظر می‌رسد. تورمی که ‌بر ‌سفره‌های ‌مردم، سقف‌ بالای‌ سرشان، وسیله حمل‌ونقل‌، سلامت ‌و‌ آینده‌شان سایه انداخته‌ است. اما با چشم‌پوشی بر تمام شاخص‌های صعودی بازار، بر اساس آمار بانک مرکزی نرخ مسکن تورم ۹۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ داشته و این یعنی ناامیدی بسیاری از مردم برای خانه دار شدن!

ازسوی دیگر خبرهای حمایتی دولت نظیر افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن،‌ طرح ‌ملی ‌مسکن، نظارت بر بازار مشاورین املاک و نیز نوید خواب بهای مسکن نیز کمکی به دغدغه‌های مردم برای دستیابی به رویای خانه‌دار شدن نکرده است.

به اعتقاد مخاطبان تجارت‌نیوز «دولت حمایتی از مسکن نمی‌کند و دلالان بازار هستند که قیمت مسکن را به دلخواه بالا می‌برند.»

برخی دیگر از مخاطبان نیز معتقدند دلیل اصلی گرانی مسکن افزایش بی‌منطق وهرج ومرج در بازار مصالح ساختمانی است؛ «طی یکی دوسال اخیرگرانی‌های افسار گسیخته دراین صنف عملا ساخت وساز را فلج کرده و مردم عادی نمیتوانند مسکن بسازند. »

«دریافتی با ریال خرج به دلار»

برخی از مخاطبان نیز دغدغه و آرزوی دست نیافتنی خانه‌دار شدن را این گونه نوشته‌اند:

«یه جوان باید از تمام تفریحات از تکامل ذهنی و انسانیش و … بگذره، روزی ۱۲ ساعت کار کنه بعلاوه زمان  رفت‌وآمد ،که متوسط ۱۵ ساعت در روز درگیرکارش باشه و با این حقیقت که ۷۰ الی ۸۰ درصد در حالت خوب تنها خرج زندگی روزمرش دربیاد و قید وسیله نقلیه و ابتدایی‌ترین چیزهای زندگی رو باید بزنه، این جوون بعد از چند سال صاحب یه سرپناه میشه ؟؟؟؟منه جوان تا کی نیرو دارم واسه کار …ریال دریافتی داشته باش اما با دلار خرج کن»

«عامل اصلی گرانی مسکن عدم ثبات قیمت دلار است»

یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز که گویا در کار ساخت و ساز مسکن فعالیت دارد به طور خلاصه افزایش قیمت مسکن را ناشی از هزینه سنگین شهرداری برای گرفتن جواز، ثابت نبودن قیمت دلار، عدم ثبات قیمت مصالح ساختمانی و دستورالعمل‌های متوالی دانسته « از همه اینها بگذریم ابتدای هرسال ما پنج مسابقه افزایش عوارض شهرداری، بیمه،تعزیرات، مالیات،آتش نشانی و دستمزدهای متفرقه داریم و در نهایت عامل اصلی گرانی مسکن عدم ثبات قیمت دلار است.…»

در مقابل یکی دیگر از مخاطبان معتقد است: « گرانی مسکن چه ربطی به دلار داره کدام بخش ساختمانی که توش زندگی میکنید امریکایی هست.»

واردات چادر صحرایی از چین!

برخی دیگر نیز نوشته اند:

«مسکن نیاز مردم است نه کالای سرمایه‌ای »

«در این دوسال اخیر بیش از ۹ مرتبه مسکن گران شد آپارتمان ۷۰۰ میلیونی شده سه میلیارد و پانصد میلیون تومان،کم مونده خونه هفته‌ای گرون بشه شایدم ساعتی.»

«حالا که مردم از خرید خونه عاجز و درمانده شدن دولت زود تند و سریع بره از چین چادر صحرایی البته مدرن و با امکانات بخره و بیاره به اقساط بده دست مردم….»

دیگر مخاطبان نیز در خصوص وام های ۴۰۰ میلیون تومانی دولت برای کمک به خرید خانه در ۱۵ سال آینده نظرشان این بود:

«اگر از ۱۸ سالگی، ۱۵ سال پول واریز کنید میشه ۳۳سالگی بعد با رشد تورم ایران ۱۵ سال دیگه با ۴۰۰ میلیون میشه یه دوچرخه خرید»

«۱۵سال پیش این طرح را برای پسرم نوشتم الان باهاش فقط میشه رفت میدان تره بار خرید کرد»

« من ۱۲ سال است هرماه برای وام جوانان دخترم پول پرداخت کردم . رفتم بانک میگه چه حالا وچه ۱۵سال دیگه ۵۰ میلیون تومان بیشتر نمی‌دیم وسندخونه هم درگرو بانک باید باشد..»

گویا داشتن سرپناه برای بسیاری از مردم سرزمینمان رویایی بوده که به سبب بسیاری از باید‌ها و نبایدها به کابوس لحظه‌ای تبدیل شده است.کابوسی که بسیاری آن را دغدغه آینده فرزندانشان نیز می‌دانند.

[ad_2]

منبع خبر