آغاز طوفان کرونا در عراق؛ ثبت بالاترین آمار از زمان آغاز شیوع ویروس
تنها دو روز پس از هشدار وزیر بهداشت عراق مبنی بر این که «طوفان کرونا» در این کشور همه مردم را در معرض خطر و بحران جدی قرار خواهد داد؛ روز چهارشنبه بالاترین آمار شیوع ویروس در این همسایه غربی ایران ثبت شد.

به گزارش چهارشنبه شب خبرنگار ایرنا از بغداد؛ هفته گذشته عراق در دو روز متوالی شاهد بالارفتن آمار مبتلایان کرونا بود که از ابتدای شیوع ویروس در این کشور سابقه نداشت و ساعاتی پس از آن وزیر بهداشت نیز نسبت به “طوفان کرونا” در عراق هشدار داد.

بر اساس این گزارش و مستند به داده های آماری روز چهارشنبه وزارت بهداشت عراق رکورد مبتلایان به این ویروس طی ۲۴ ساعت گذشته شکسته شد.

عراق که اکنون در موج دوم کرونا به سر می برد، کرونای انگلیسی را هم در کنار سایر معضلات بهداشتی خود می بیند و ۶۰۵۱ مورد ابتلای جدید در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور ثبت شد؛ همچنین ۲۹ نفر جان خود را از دست دادند.

دو روز پس از هشدار وزیر بهداشت عراق که گفته بود آمار “مبتلایان خانوادگی” زیاد است و به همین علت در صورت عدم رعایت شیوه نامه ها طوفان کرونا پیش روی عراق است، ظاهرا امروز این طوفان برای اولین بار عرض اندام کرد.

هفته گذشته در روز اول ، ۵ هزار و ۲۶۷ و در روز دوم ۵ هزار و ۶۶۳ مورد ابتلا به کرونا ثبت شد که رکورد تازه ای به شمار میرفت اما امروز با اعلام مبتلایان روز گذشته، حدود ۴۰۰ ابتلا بیشتر از بالاترین آمار قبلی در عراق به ثبت رسید.

البته هفته گذشته پس از دو روز متوالی که آمار مبتلایان رکورد تازه ای ثبت میکرد، دوباره روند ابتلا کاهشی شد اما از آنجایی که از ابتدای ماه جاری میلادی (۱۰ اسفند) تعداد مبتلایان در غالب ایام با تصاعد روبرو بوده، دور از انتظار نیست که حتی با کاهش موارد ابتلا در یکی دو روز آینده، در روزهای آتی پس از آن وزش های تند دیگری از این طوفان در عراق رخ دهد.

وزیر بهداشت عراق دو هفته پیش نیز گفته بود تعداد مبتلایان کرونا بویژه کرونای جهش یافته انگلیسی در مقایسه با آمار سال قبل “چندین برابر” است و اوایل اسفند نیز با یادآوری رشد سریع ویروس از بالا رفتن آمار مبتلایان کرونا در کشورش ابراز نگرانی جدی کرد.

پیش از این طی موج اول در روز ۹ سپتامبر (۱۹ شهریور) بیشترین آمار ثبت شده چهار هزار و ۲۴۳ مبتلا بود.

با وجود ۳ مرتبه شکسته شدن رکورد مبتلایان در طول یک هفته، اقصی نقاط عراق شاهد تجمعات اعتراضی نسبت به محدودیت های کرونایی است.

بعلت رشد کرونای انگلیسی در عراق و انتقال آن به استان خوزستان توسط مسافران، مرزهای دو کشور از سوی ایران بسته و تمامی پروازها به این کشور نیز لغو شد.

همچنین حسین قاسمی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران گفت: بعد از بحث افزایش بیماری در استان خوزستان و اعلام وزیر بهداشت مبنی بر این که کرونای انگلیسی از کشور عراق وارد این استان شده درخواستی مبنی بر توقف ترددهای مسافری از مرزهای مشترک ایران با عراق مطرح شد که بلافاصله ترددهای مسافرتی محدود شد.

 

 

منبع خبر