تظاهرات هزاران نفر علیه اردوغان به دلیل خروج از توافق منع خشونت علیه زنان
هزاران نفر با شرکت در تظاهرات، به تصمیم اخیر اردوغان برای خروج از توافق مبارزه با خشونت علیه زنان، اعتراض کردند.

 به دستور اردوغان رئیس جمهور ترکیه، این کشور از توافق‌نامه مبارزه با خشونت علیه زنان خارج شد. این اقدام با اعتراض زیادی روبه رو شده است.

بزرگترین تظاهرات با مشارکت هزاران نفر در استانبول (بزرگترین شهر ترکیه) برگزار شد اما شهرهای آنکارا و ازمیر هم شاهد تجمع های مشابهی با تعداد شرکت کنندگان کمتر بودند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات، شعار می دادند: «تصمیمت را لغو کن … توافق را اجرا کن» و «زنان این جنگ را می برند». آنها همچنین تصاویر زنانی را در دست داشتند که به قتل رسیده بودند.

در تظاهرات استانبول، هزاران زن و مرد مشارکت داشتند و از اردوغان خواستند از این تصمیم خود بازگردد.

این تصمیم اردوغان، با انتقاد اتحادیه اروپا هم روبه رو شد.

“بانو” یکی از زنان حاضر در این اعتراضات گفت: “از این دولت مردسالار، خسته شدیم. از نبود امنیت، خسته شدیم. کافی است”.

توافقنامه مقابله با خشونت علیه زنان معروف به توافق استانبول، اولین توافقنامه بین المللی است که معیارهای الزام اور قانونی را در حدود ۳۰ کشور جهان برای منع خشونت براساس جنسیت وضع کرد.
تصمیم اردوغان برای خروج از این توافق در حالی انجام شد که ترکیه، با روند روبه رشد قتل زنان روبه رو است.

برخی گروه های اسلامگرا در ترکیه قبل از این خواستار خروج ترکیه از این توافقنامه شده بودند. آنها می گفتند این توافقنامه با دفاع از تساوی میان افرادی با جنسیت مختلف و حمایت از جامعه همجنسگرایان، به ارزش های سنتی خانوادگی آسیب می زند. این توافقنامه خواستار عدم تبعیض براساس جنسیت شده بود.

شورای اروپا با انتقاد از این تصمیم ترکیه اعلام کرد عقب نشینی این کشور از توافق، خبر نابودگر و تهدیدگر حمایت از زنان در ترکیه است.

 

منبع خبر