رقم واقعی یارانه نقدی چقدر است؟/ دولت ۲۰ درصد مبلغ واقعی را پرداخت می‌کند
ارزش یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در سال ۸۹ رقمی حدود ۴۱ دلار بوده است. در اولین سال شروع پرداخت یارانه نقدی بهای دلار در بازار آزاد ۱۱۰۰ تومان بود که بهای دلاری یارانه نقدی در آن سال به حدود ۴۱ دلار می‌رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز ارزش ۴۱ دلاری یارانه نقدی سال ۸۹ در حالی است که در حال حاضر بهای دلار بیشتر از ۲۵ هزار تومان شده و قدرت خرید یارانه‌های پرداختی از سمت دولت را به شدت پایین آورده است.

در حال حاضر دولت سه نوع یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌کند. یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰تومانی، یارانه معیشتی یا همان یارانه بنزین و بسته حمایتی کرونا این سه قلم یارانه نقدی هستند.

از این میان ارقام یارانه، یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی تقریبا به بالای ۹۰درصد ایرانی‌ها پرداخت می‌شود و دولت اعلام کرده بود یارانه بنزین به ۶۰ میلیون نفر تعلق می‌گیرد و حالا یارانه ۱۰۰ هزار تومانی برای ۳۰ میلیون نفر در نظر گرفته شده است که به صورت عمده برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و افراد بدون درآمد ثابت هستند.

اگر فردی این سه قلم یارانه را دریافت کند، مجموع یارانه‌های او به حدود ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد. این در حالی است که اگر دولت بخواهد مطابق با ارزش اولیه همان یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، به مردم یارانه بدهد، با نرخ فعلی دلار باید حدود یک میلیون تومان یارانه بدهد!

در حال حاضر حداکثر یارانه‌ای که دولت به افراد پرداخت می‌کند ارزشی حدود یک پنجم یا ۲۰ درصد یارانه نقدی دارد که در سال ۸۹ به مردم پرداخت شد.
سقوط ارزش ریال و در نتیجه کاهش شدید قدرت خرید یارانه‌های پرداختی، موجب اعتراض بسیاری از شهروندان ایرانی شده است.

آنها معتقدند که یارانه نقدی دیگر جوابگوی هزینه‎های زندگی آنها نیست و البته کارشناسان اقتصاد اعتقاد دارند که پول پاشی با یارانه نقدی یکی از عوامل مهم برهم خوردن سیاست‌های پولی و مالی در ایران و در نتیجه سرکشی نرخ تورم بوده است.

 

منبع خبر