بایدن پیروز قطعی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد
جو بایدن نامزد حزب دموکرات با کسب ۳۰۲ رأی گزینشگران انتخاباتی (الکترال کالج)، به طور رسمی پیروز رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد.

نشست گزینشگران موسوم به الکترال کالج از ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی از ایالت ورمونت آغاز شد و سپس ایالت‌های مختلف هم نشست مشابه را در پایتخت ایالتی برگزار کردند.

مجموع آرای گزینشگران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۵۳۸ رای است که سه رای آن مربوط به منطقه ویژه کلمبیا و واشنگتن دی سی است.

هر نامزدی که بتواند حداقل ۲۷۰ رای گزینشگران را به دست آورد، پیروز رقابت و رئیس جمهوری آینده خواهد بود مگر اینکه در زمان اعلام این نتایج به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه، نسبت به نتایج اعلامی، اعتراضی مطرح شود.

باید انتظار داشت در ۶ ژانویه، کنگره آمریکا به طور رسمی پیروزی بایدن را اعلام و در ۲۰ ژانویه، قدرت اجرایی را به او واگذار کنند.

پیش بینی می‌شود بایدن در نشست امروز گزینشگران ۳۰۶ رای خود را تثبیت و سهم ترامپ هم همان ۲۳۲ رای باشد.

نکته جالب این است که بایدن با کسب ۳۰۶ رأی دقیقا همان مقدار رأی به دست آورده که چهار سال پیش دونالد ترامپ به دست آورده و موفق شده بود هیلاری کلینتون را شکست دهد.

ترامپ همچنان از “تقلب در انتخابات” و پیروزی خود سخن می‌گوید؛ اما به گفته رسانه‌های جمعی او در کنفرانس مطبوعاتی که شامگاه جمعه (۱۳ نوامبر) در کاخ سفید برگزار شد، با همان قاطعیت و اطمینان گذشته از “پیروزی” خود سخن نگفت.

وکیلان ترامپ در چندین ایالت علیه “تقلب در انتخابات” اقامه دعوا کرده، اما هیچ سند و مدرکی ارائه نداده‌اند؛ همچنین طبق گزارش‌های تازه جمهوری‌خواهان از شکایت خود در ایالت آریزونا انصراف داده‌اند و در پنسیلوانیا نیز یک تیم حقوقی که به نمایندگی از سوی ترامپ علیه نتیجه انتخابات در این ایالت شکایت کرده بود، از ادامه این دعوی صرف‌نظر کرده است.

بسیاری از مقام‌ها و ارگان‌های آمریکایی از دونالد ترامپ به خاطر شایعه‌پراکنی در مورد تقلب و تخلف در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده‌اند. آنها تأکید دارند که در سوم نوامبر ۲۰۲۰ دقیق‌ترین و منصفانه‌ترین انتخابات تاریخ آمریکا انجام گرفته است.

در اطلاعیه کمیته‌ای متشکل از مقام‌های ارشد وزارت امنیت داخلی، کمیسیون انتخابات، و مقام‌های ایالتی آمریکا تصریح شده است که “هیچ مدرکی دال بر حذف یا جا به جایی آرای دریافت شده” از رأی‌دهندگان و انجام تخلف در انتخابات وجود ندارد.

  • منبع خبر : سرزمین