اعمال ارتوپدی را در دوران کرونا به تعویق نیندازیم

[ad_1] محمد قریشی متخصص ارتوپدی روز دوشنبه با تاکید بر عدم به تعویق انداختن چنین عمل های ضروری در دوران شیوع کرونا گفت: برای مثال اگر فرد مسنی بر اثر زمین خوردگی دچار شکستگی لگن شده، باید حتما به مراکز درمانی مراجعه کند و به خاطر شیوع کرونا نباید از مراجعه به پزشک امتناع کند. وی […]

[ad_1]

محمد قریشی متخصص ارتوپدی روز دوشنبه با تاکید بر عدم به تعویق انداختن چنین عمل های ضروری در دوران شیوع کرونا گفت: برای مثال اگر فرد مسنی بر اثر زمین خوردگی دچار شکستگی لگن شده، باید حتما به مراکز درمانی مراجعه کند و به خاطر شیوع کرونا نباید از مراجعه به پزشک امتناع کند.

وی با بیان اینکه اخیرا بیمارانی به مراکز درمانی مراجعه می کنند که هفته ها از شکستگی اندام آنها گذشته اما به خاطر ترس از ابتلا به کرونا، عمل جراحی خود را به تعویق انداخته اند، افزود: این درحالیست که اگر بیمار در زمان مناسب به ما مراجعه کند امکان بهبود ناحیه آسیب دیده بسیار بیشتر است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مردم باید بدانند که برای مثال اگر فرد مسنی در خانواده دارند که به علت زمین خوردگی در راه رفتن دچار مشکل شده، احتمال دارد دچار شکستگی شده باشد و باید حتما به پزشک مراجعه کنند.

قریشی درباره عمل های جراحی ارتوپدی غیراورژانسی ادامه داد: می توان به طور کلی عمل های جراحی ارتوپدی غیر شکستگی را غیر اورژانسی محسوب کرد، البته گاهی اوقات در موارد غیر شکستگی هم عمل های اورژانسی وجود دارد، اما این موارد از استثناها محسوب می شوند.

به گفته وی، افراد باید انجام این عمل های غیرضروری را به زمانی موکول کنند که شرایط به حالت عادی بازگشته است و لزومی ندارد مردم در حال حاضر پیگیر دردهای مزمن اسکلتی و عضلانی باشند، اکنون نه تنها انجام عمل های غیر اورژانسی ارتوپدی باید به تعویق انداخته شود، بلکه مراجعه به مراکز درمانی نیز در دوران شیوع کرونا توصیه نمی شود.

این متخصص یادآور شد: افرادی که از دردهای مزمن عضلانی و اسکلتی رنج می برند، با توجه به شیوع کرونا می توانند با مصرف مسکن های معمول درد را کاهش دهند و اقدام به انجام عمل های غیر اورژانسی نکنند، البته با تمهیداتی که برای ایجاد بخش ایزوله در بیمارستان اختر به عنوان مرکز ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیده ایم امکان انجام عمل جراحی برای بیماران کرونایی که دچار شکستگی شده اند نیز فراهم است.

[ad_2]

منبع خبر