آخرین وضعیت تعطیلی‌های هفته بعد / تعطیلی گسترده شامل کدام بخش‌هاست؟
تعطیلی فراگیر یا گسترده از اول آذر ماه قرار است عملی شود. در این مورد جزییاتی تاکنون اعلام شده است که نشان می‌دهد احتمالا این محدودیت‌ها، شکل جدیدی خواهند داشت.

ـ معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است:‌ تردد درون شهری از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح از اول آذرماه ممنوع است و این اقدام در ادامه تشدید محدودیت‌ها در شهرها و مناطق قرمز اعمال می‌شود.

ـ درباره ساعت کار بانک‌ها از اول آذر ماه، براساس دستور ستاد مبارزه با کرونا ادارات از اول آذر موظف شدند با حداقل نیرو فعالیت کنند. اما دبیر کانون بانک‌های خصوصی معتقد است که بانک‌ها را نمی‌توان زیرمجموعه ادارات تلقی کرد و لازم است برای بانک‌ها تصمیم جداگانه‌ای گرفته شود. حالا هم ستاد نه تنها به این درخواست پاسخی نداده که از امروز از شعب کد صنفی هم خواسته است.

ـ رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: مشاوران املاک از اول آذر به مدت ۱۵ روز تعطیل هستند و اتحادیه مشاوران املاک این ابلاغیه را به تمام اعضای خود ابلاغ کرده است.

ـ جزئیات محدودیت‌های کرونایی همچنین مبین این است که تعطیلی بازار موبایل هم جدی است. ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه کشوری صنف فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری، گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی، در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: از اول آذر ماه تا زمان مقرر، پاساژها غیر از بنکدارها و عرضه‌کنندگان مواد خوراکی بسته خواهند بود، در نتیجه مراکز خرید و بازارهای عرضه کننده موبایل نیز هفته آینده تعطیل می‌شوند.

ـ رئیس اتحادیه طلا و جواهر هم می‌گوید: هنوز دستور العملی مبنی بر تعطیلی طلافروشان در سطح شهر تهران از سوی اتاق اصناف به این اتحادیه ابلاغ نشده است. چنانچه از ابتدای آذر دولت تعطیلی رسمی را برای تمام صنوف اعلام کند، طلافروشان هم تعطیل خواهند شد.

ـ درباره بازار ارز نیز با توجه به این که صرافی‌ها جز گروه مشاغل ضروری محسوب نمی‌شوند اعلام تعطیلی آن از ابتدای آذر، با توجه به ایجاد محدودیت‌های ستاد مبارزه با کرونا، دور از انتظار نیست. اما پیگیری‌های تجارت‌نیوز از بانک‌مرکزی و کانون صرافان ایران حاکی از آن است که هنوز اطلاعیه و دستور مشخصی در این باره ابلاغ نشده است.

ـ به گفته روابط عمومی سازمان امور مالیاتی، این سازمان طبق دستور ستاد ملی کرونا و دستورالعملی که برای ادارات دولتی در نظر گرفته شده عمل خواهد کرد و هیچ تصمیم جداگانه‌ای نخواهد داشت.

ـ سخنگوی گمرک هم می‌گوید که در شرایط عادی تعداد نیروهای گمرک در مرز کم هست و با وجود محدودیت‌های کرونایی یک نفر باید جای ۱۰ نفر کار کند. در ادارات شهری گمرک مصوبات ستاد کرونا رعایت می‌شود اما در مرزها چون وضعیت شیوع کرونا یکسان نیست به فراخور شرایط و تراکم کالا پشت مرزها تصمیم‌گیری خواهد شد.

ـ رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو از تعطیلی نمایشگاه‌داران خودرو از شنبه خبر داد و گفت: با اعمال محدودیت‌های بیشتر برای مقابله با شیوع این ویروس از شنبه نمایشگاه‌داران خودرو تعطیل هستند.

ـ رئیس اتحادیه جایگاه‌داران بنزین می‌گوید: محدودیتی برای صنف جایگاه‌‌داران بنزین اعمال نشده است و جایگاه‌داران بنزین از اول آذر تعطیل نیستند.

 

منبع خبر