۲ مامور یگان حفاظت دیواندره بر اثر ضرب و شتم زخمی شدند

[ad_1] سرهنگ اردشیر دولتیاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دیواندره در پی دریافت گزارش مردمی مبنی بر چرای غیرمجاز دام در مراتع روستای گونتو این شهرستان، عازم منطقه شده و پس از بررسی به متخلفان تذکر می‌دهند تا دام خود را از […]

[ad_1]

سرهنگ اردشیر دولتیاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دیواندره در پی دریافت گزارش مردمی مبنی بر چرای غیرمجاز دام در مراتع روستای گونتو این شهرستان، عازم منطقه شده و پس از بررسی به متخلفان تذکر می‌دهند تا دام خود را از مراتع خارج کنند.

وی با بیان اینکه در پی این تذکر، متخلفان اقدام به ضرب و شتم ماموران می کنند، افزود: تعداد ماموران چهار و ضاربان ۶ نفر بود و در پی ضرب و شتم ماموران، ۲ نفر از آنان زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.

سرهنگ دولتیاری اضافه کرد: با هماهنگی دادستانی دیواندره، قرار بازداشت برای متخلفان صادر و ۲ نفر از آنان بازداشت شدند و چهار نفر دیگر متواری و تحت تعقیب هستند.

وی با بیان اینکه ماموران یگان حفاظت هیچ ابزار و تجهیزات خاص تدافعی از خود ندارد، مجهز شدن یگان حفاظت به این تجهیزات را عامل بازدارنده در تصرف و تخریب  عرصه های طبیعی دانست و یادآور شد: علاوه بر این در شرایط نابرابر درگیری با متخلفان، وجود این تجهیزات باعث می شود تا ماموران یگان حفاظت بتوانند از خود دفاع کنند.

این نخستین درگیری متخلفان عرصه های طبیعی در کردستان با ماموران یگان حفاظت در سال جاری است، چند روز قبل همین بلا بر سر تعدادی از همیاران طبیعت در قروه آمد و مورد ضرب و شتم متجاوزان به مراتع قرار گرفتند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی کردستان ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه در امر حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواسته است گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه رایگان و ۲۴ ساعته ارتباطی ۱۵۰۴ گزارش دهند.

[ad_2]

منبع خبر