وضعیت شاخص آزادی اقتصادی ایران در جهان

موسسه ” فراسر” کانادا در گزارش خود از وضعیت آزادی اقتصادی ۱۶۲ کشور جهان، هنگ کنگ را آزادترین اقتصاد دنیا معرفی کرد و ایران در رتبه ۱۳۰ قرار گرفت. شاخص آزادی اقتصادی که از سال ۱۹۹۶ میلادی توسط این موسسه منتشر می‌شود، بر تاثیر باز بودن فضای اقتصادی کشورها بر جذب سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی، سطح […]

وضعیت شاخص آزادی اقتصادی ایران در جهان 1 1 1 1 1 1

موسسه ” فراسر” کانادا در گزارش خود از وضعیت آزادی اقتصادی ۱۶۲ کشور جهان، هنگ کنگ را آزادترین اقتصاد دنیا معرفی کرد و ایران در رتبه ۱۳۰ قرار گرفت.
شاخص آزادی اقتصادی که از سال ۱۹۹۶ میلادی توسط این موسسه منتشر می‌شود، بر تاثیر باز بودن فضای اقتصادی کشورها بر جذب سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی، سطح درآمد سرانه و خط فقر متمرکز است. لازم به ذکر است اطلاعات اقتصادی در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.
این شاخص بر اساس پنج زیرمجموعه اندازه دولت (مخارج دولتی، نرخ مالیات، سهم دولت از اقتصاد)، نظام قضائی و حقوق مالکیت، نرخ تورم و قدرت پس‌انداز، تجارت بین الملل و قوانین تجاری در طی ۱۶ سال، کشورها را رتبه‌بندی کرده است.

 

اقتصاد ایران 1 1 1 1 1 1

 

آزادترین اقتصادهای جهان

۱- هنگ کنگ

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۹۴

۲- سنگاپور

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۶۵

۳- نیوزلند

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۵۳

۴- سوییس

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۴۳

۵- استرالیا

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۲۳

۶- آمریکا

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۲۲

۷- موریشس

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۲۱

۸- گرجستان

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۱۸

۹- کانادا

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۱۷

۱۰- ایرلند

نمره شاخص آزادی اقتصادی بر معیار ۱۰ واحدی: ۸.۱۳

 

ایران و مصر در بین بسته ترین اقتصادهای جهان

ونزوئلا با نمره ۳.۳۴، بسته‌ترین اقتصاد جهان است و پس از این کشور، سودان، لیبی، آنگولا، ایران، الجزایر، کنگو، زیمباوه، جمهوری آفریقای مرکزی و  مصر در جمع ۱۰ کشور با بسته‌ترین نظام های اقتصادی قرار دارند.

 

رتبه  سایر کشورها

 در این رتبه بندی انگلیس در رده ۱۳ آلمان در رده ۲۱، اتریش ۲۷، کره جنوبی ۳۶، ژاپن ۴۱، فرانسه ۵۸ و ترکیه در رده ۹۹ قرار دارند.

متوسط درآمد سرانه کشورهای بالای جدول ۴۴ هزار و ۱۹۸ دلار در سال و برای کشورهای فقیر ۵۷۵۴ دلار در سال است. همچنین متوسط امید به زندگی کشورهای برتر ۸۰.۳ سال و برای کشورهای انتهای جدول ۶۵.۶ سال است.